Merkez'e Çanakçı mı geliyor?

Merkez'e Çanakçı mı geliyor?

Başbakan Yardımcısı Şener, Merkez Bankası Başkanlığı'na atanması düşünülen ismin sorulması üzerine, "Bildiğim her şeyi söylememi beklemiyorsunuz herhalde. İsim belli" dedi.

Merkez'e Çanakçı mı geliyor?
16px
24px
06.04.2006 10:30Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, BDDK Başkanlığı için yeniden önerilen Tevfik Bilgin'in kararnamesinin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını açıkladı.

Şener, büyüme rakamları ile ilgili düzenlediği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Merkez Bankası Başkanlığı veya BDDK'ya yapılacak atamaların da yasalar çerçevesinde yürütüldüğünü ifade ederek, şöyle dedi: "Merkez Bankası ve BDDK Başkanlığı için kararname bu hafta Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek. BDDK Başkanlığı'na şu anda başkanlığı yürüten Tevfik Bilgin'i önerdim. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı, imzalar tamamlandıktan sonra da Cumhurbaşkanlığı makamına gönderilecek. Aynı şekilde Merkez Bankası da imzadadır."

"Sayın Bilgin'in ismi neden geç açıklandı, itirazlar mı var" sorusuna ise Şener şu yanıtı verdi: "Sayın Bilgin'in tekrar başkan olarak atanması için hükümet tarafından karar verilmiştir. Dolayısıyla bunda bir gecikme, tereddüt var diye değerlendirmek doğru değildir".

'Hayır, Çanakcı değil'
Şener, Merkez Bankası Başkanlığı'na atanması düşünülen ismin sorulması üzerine, "Bildiğim her şeyi söylememi beklemiyorsunuz herhalde. İsim belli" dedi.
Bu noktada sorulan "Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı mı?" sorusuna Şener, "Evet" dedi. Gazeteciler "Yani Çanakcı mı?" diye ısrar edince Şener, "Hayır. Bazen basın toplantısında bir soruyu anladığımı ifade etmek için 'evet' diyorum. Gerçekten 'evet' dediğim zannedilmesin" diye konuştu.

Şener, "BDDK için şeffaflık var ama Merkez Bankası'nda niye şeffaflık yok" sorusu üzerine de, Türkiye'de her şeyin şeffaf olduğunu, atama gerçekleştiğinde herkesin kimin başkan olduğunu bileceğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Her bilginin bir kamuda kaldığı kısım olabilir, sonra kamuoyuyla paylaşıldığı durum olabilir. Enflasyon rakamları her ayın üçünde saat 16.30'da açıklanır. Ben bir kabine üyesi olarak, bir bakan ayın 3'ünde saat 16.00'da öğrenemiyorum. Yani benim açımdan da bilinmez bir dönem olabilir, sizin açınızdan da. Sonuçta herkesin bildiği bir aleniyet noktasına gelinir."

Halil İbrahim Çanakcı kimdir
 
1962 yılında Elazığ'da doğdu. Elazığ Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu.
 
Devlet Planlama Teşkilatında 1986 yılında uzman yardımcısı olarak göreve başladı.

1992 yılında uzman oldu. Uzman yardımcılığı ve uzmanlık döneminde makroekonomik gelişmelerin değerlendirilmesi, geleceğe yönelik tahmini ve yıllık programlar ile kalkınma planlarının makroekonomik dengelerinin oluşturulması konularında görev yaptı.

1989-1991 yılları arasında A.B.D.'nde Michigan State Üniversitesinden Ekonomi konusunda yüksek lisans derecesi aldı.

Mayıs 1994 - Aralık 2000 döneminde Devlet Planlama Teşkilatında Konjonktür Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü.

Aralık 2000'de atandığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda 10 Aralık 2002'ye kadar Ekonomik Değerlendirmeler Dairesi Başkanı olarak görev yaptı.

11 Aralık 2002 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurul İkinci Başkanı olarak atanan Çanakcı, 5 Mayıs 2003 tarihinde ise Hazine Müsteşarlığı görevine başladı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde