Merkez’de ‘kâr payı’ gerginliği

Merkez’de ‘kâr payı’ gerginliği

Hissedarlarına kâr payı vermediği için tepki çeken Merkez Bankası'nda genel kurul gerginliği..

Merkez’de ‘kâr payı’ gerginliği
16px
24px
24.04.2008 08:48
ABONE OLgoogle

Hissedarlarına kâr payı vermediği için tepki çeken Merkez Bankası'nın (MB) bugün yapılacak genel kurul toplantısının gergin geçmesi bekleniyor.
2006'daki 3.1 milyar YTL'lik kârını geçen yıl yaklaşık 261 milyon YTL'ye düşüren bankanın bazı hissedarlarının, yönetimin faaliyet ve mali raporlarının ibrasında 'ret' oyu kullanacağı öğrenildi.

Böylece ilk kez MB'nin bilançosunun 'ret' oyuyla yani 'şerhli' kabul edilmesi gündeme gelecek. Banka hissedarları, geçen yıl temettü konusu için, “Değerlendireceğiz. Ne yapabiliriz, bakacağız” diyen, ancak 1 yıl içinde bu konuda bir adım atmayan MB Başkanı Durmuş Yılmaz'a da tepki gösterecek.
Her yıl tartışmalı geçen genel kurulda hissedarlar bankanın İstanbul'a taşınması konusundan sermayesine ve atamalara kadar pek çok konuda görüş bildirecek.

Bilançoya 'ret' oyu
Her yıl genel kurulda yaşanan gerginliklere karşın küçük hissedarlardan onay alan banka yönetimi, bu kez tepki ile karşılaşabilecek. Bankanın çoğunluk hisseleri Hazine'de olduğu ve diğer hissedarlardan da onay alınabileceği için 2007 bilançosu ibra edilebilecek. Ancak hissedarlardan herhangi biri 'ret' oyu kullandığı takdirde bilanço 'şerhli' olarak onaylanacak.

MB, ana sözleşmesi gereği, ödenmiş sermayesinin yüzde 12'sini kâr payı olarak hissedarlarına dağıtıyor. Yani hisse senetlerinin getirisi bankanın kârına göre değişmiyor.

Gülçin Üstün/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde