Mecliste Dubai Towers krizi

Mecliste Dubai Towers krizi

Dubai Towers'in yapılacağı arazinin imar plan değişikliğinin kabul edildiği Büyükşehir Belediye Meclis oturumunda, arazi satışının da onaylandığı ortaya çıktı. CHP'liler ateş püskürdü, sert tartışmalar yaşandı.

Mecliste Dubai Towers krizi
16px
24px
13.05.2006 15:26Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu haftaki meclis toplantısına "Dubai Towers" tartışması damgasını vurdu. Levent'teki arazinin imar plan değişikliğinin onaylandığı geçtiğimiz haftaki meclis toplantısında, arazinin satışının da onaylandığı ortaya çıktı. İmar plan değişikliğinin yer aldığı 168 numaralı İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporundan önce gündeme gelen 156 numaralı, "belediyeye ait taşınmazların satışı, tahsisi, takası" hakkındaki Hukuk Komisyonu raporuyla, kulelerin yükseleceği 46 bin metrekarelik arazinin satışı için Belediye BaşkanıTopbaş'a tam yetki verildi. CHP'liler bu gerçeğin ortaya çıkmasından sonra dünkü toplantıda AKP grubuna ve Kadir Topbaş'a ateş püskürdü.

'MECLİS BYPASS EDİLDİ'


CHP Grubu bu kararın, "yangından mal kaçırırcasına" alındığını ve yapılan bu işlemle arazi satışının meclis denetiminden kaçırıldığını belirtti. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Akar, "Bu satış kararıyla İstanbul Büyükşehir meclisi meşhur Dubai Kuleleri konusunda bypass edilmiş durumda. Bundan sonraki süreçte yargı durdurma kararı vermez ise meclisin hiçbir yetkisi olmayacak" dedi. Akar, "Başkan isterse bu araziyi encümene devreder, isterse KİPTAŞ'a satışını gerçekleştirerek belediye tarafından kurulacak olan Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı'na ayni sermaye olarak verebilir. Meclis'in 10 Mayıs tarihinden itibaren, bu arsanın tasarrufuyla ilgili bir yetkisi olmayacak. Gerçeği çuvala sokamazsınız. Mızrak çuvala sığmaz" diye konuştu ve söz konusu raporların Topbaş tarafından meclise iade edilmesini istedi.

'KAZANCI ARTIRDIK'


AKP Grup Başkan Vekili Hüseyin Evliyaoğlu ise yapılan işlemin sadece belediyeye ait olan bir arazinin lejantının değiştirilmesi olduğunu kaydederek mızrak- çuval benzetmesine sert tepki göstererek "Böyle, mızrak çuvala sığmaz, ne demek. Biz neyi nereye sokuyoruz? Orası belediyenin arazisi, Dubai şeyhinin değil. Bu arazinin kime satılacağı yazılı değildir. Dubaililer yazmıyor. İmarı artırınca belediyenin kazancı artacak. Başkana satma yetkisi verilmiştir. Belediyenin menfaati neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Belediye kendi arazisinin imar lejantını düzeltmiştir. Keşke Dubai değil de adı İsrail olsaydı; o zaman hiçbir tartışma olmazdı. Biz bir yere mızrak saklamayız. Kendi ellerinde mızrak varsa nereye saklarlarsa saklasınlar. Resmi evraklarda elbette Dubai Kulelerinin arsası yazmıyor. Ada pafta parsel numaralarıyla bu arazi belirtiliyor. Bize sorsalardı o numaralı yerin burası olduğunu anlatırdık."

 

 

Sabah

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde