MB'den önemli açıklamalar

MB'den önemli açıklamalar

MB, ENFLASYONUN TEK HANEDE KALMA OLASILIĞININ ARTTIĞINI DUYURDU. ANCAK..

MB'den önemli açıklamalar
16px
24px
28.06.2006 15:54Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yayımlanan rapora göre, sonbaharda enflasyonda dalgalanmalar olacak, ancak enflasyon 2007'nin ikinci çeyreğinde belirgin bir düşüş gösterecek.
 
2006 sonunda enflasyonun tek hanede kalma olasılığının arttığını belirten Merkez Bankası, yeni dalgalanmaların enflasyon beklentisini bozmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.
 
Dış piyasa kaynaklı yeni dalgalanmaların yaşanabileceği uyarısında da bulunan Merkez Bankası, son alınan kararların dövizdeki dalgalanmanın 2007'ye etkisini yok edecek nitelikte olduğunun altını çizdi.

Döviz kurunun enflasyona etkisinin haziran ve temmuz aylarında da süreceği tahmininde bulunan Merkez Bankası, ağustos ayından itibaren bu etkinin ortadan kalkmasını ve yıllık enflasyonun gerilemeye başlamasını bekliyor.
 
MB, enflasyon belirsizliği azalınca faizlerin de yeniden düşüşe geçeceğini kaydetti.

Ekonomik yavaşlama yaşanacak
 
Önümüzdeki dönemde talebin düşeceği öngörüsünde bulunan Merkez Bankası, 2006'nın ikinci yarısında  durgunluk olmasa bile ekonomik yavaşlama yaşanacağına işaret ediyor.
 
Merkez Bankası'na göre, kurdaki artış yatırım ve tüketim malları ithalatını kısıtlayarak cari açığın düşürülmesine katkı yapacak. Özellikle emek yoğun sektörlerin ihracatı da bu durumdan olumlu etkilenecek

Avrupa Birliği ve ekonomik reformlar
 
Merkez Bankası'nın fiyat istikrarına odaklanmasının orta ve uzun vadede toplumsal refaha katkıda bulunduğu belirtilen değerlendirmede, şöyle denildi:
 
'Son yıllarda makroekonomik istikrar yolunda önemli mesafe alınmıştır. Uygulanan basiretli makroekonomi politikalarının bu kazanımlarda rolü büyüktür.  Elde edilen kazanımlardan geri dönülmemesi ve risk algılamasına yönelik kaygıların sınırlı tutulması açısından, istikrar ortamının devam etmesi gerekmektedir.
 
Global risk algılamasının artış eğilimi gösterdiği bir dönemde bekleyişlerde bozulmaya yol açacak uygulamalardan kaçınılması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Avrupa Birliği'ne uyum ve yakınsama sürecinin devam etmesi ile ekonomik reform programımıza ilişkin yapısal reformların planlandığı gibi kesintiye uğramaksızın hayata geçirilmesi kritik önemini korumaktadır.'
 
Değerlendirmede, son yıllarda söz konusu alanlarda atılan kararlı adımların önümüzdeki dönemde aynı kararlılıkla sürdürülmesinin, uluslararası konjonktürdeki değişimlerin en az dalgalanmayla atlatılmasına katkıda bulunacağı da belirtildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde