MB: Türkiye rekor kırdı

MB: Türkiye rekor kırdı

MERKEZ BANKASI BAŞKANI SERDENGEÇTİ: 1953 YILINDAN BERİ BÖYLE BÜYÜME GÖRÜLMEDİ

MB: Türkiye rekor kırdı
16px
24px
02.09.2005 14:27
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ekonomik politikaların kararlı uygulanmasının önemini vurgularken, '35 yıl sonra, tek haneli enflasyonu pekala görebiliyoruz. Buna inanmıyorduk hiç bir zaman. O kadar ki yine inanamadığımız bir şeyi yakalıyoruz' dedi.

Süreyya Serdengeçti, Merkez Bankası, Dünya Gazetesi ve Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen 'Para Politikaları' konulu konferansta, ekonomik istikrar ile ön şartı fiyat istikrarının önemine değindi.
Türkiye'nin, bilgiye dayanmadan fikir üretmenin çok yaygın olduğu bir ülke olduğunu ve bunun her alanda görüldüğünü ifade eden Serdengeçti, 'Hala çok anlaşılmamış olmakla beraber, enflasyonla mücadele son derece önemlidir. Merkez Bankası da bu yüzden bağımsızdır zaten ve bu görev kendisine verilmiştir' dedi.
Ekonomik politikaların nihai amacının, bütün dünyada ekonomik refahı artırmak olduğunu vurgulayan Serdengeçti, şunları söyledi:

EKONOMİK İSTİKRARIN ÖN ŞARTI FİYAT İSTİKRARI

'Refah ise ancak sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışı sağlanırsa artabilir, bunu biliyoruz. Sürdürülebilir büyüme ve sürdürülebilir istihdam artışı içinse ekonomik istikrar şarttır. Ülkemizde 30 yılı aşkın bir dönem olmayan şey. Ekonomik istikrarın olabilmesinin ön şartı da fiyat istikrarıdır. 35 yıldır yapamadığımız ve şimdi yapmaya çalıştığımız şey bundan ibarettir. Biz dolayısıyla ekonomik refahın artmasının yolunu açıyoruz ve zaten bunu da görmeye başladık.'

KARARLILIĞIN SONUÇLARI

Ekonomik politikalar kararlı uygulandığı zaman, ne sonuç alındığının hep beraber bilindiğini anlatan Serdengeçti, şunları kaydetti:

'35 yıl sonra tek haneli enflasyonu pekala görebiliyoruz. Buna inanmıyorduk hiç bir zaman, o kadar ki yine inanamadığımız bir şeyi yakalıyoruz. Sadece bu olmadı, bütün bu dönem boyunca beklenenin çok üzerinde büyüme de sağlandı Türkiye ekonomisinde. Yine diğer bir sorun olan kamu borcunun milli gelire oranında azalma sağlandı. Demek ki ekonomik politikalar kararlı uygulanırsa, bu neticeleri almak mümkün
oluyor.'

DÜNYA REKORUNU KIRDIK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, 2002 yılından bugüne kadar Türkiye'deki reel büyümenin yüzde 26.9 düzeyinde olduğuna işaret ederken, 'bu sanırım dünyada bir rekordur' dedi. 2005 itibarıyla büyüme oranının ise program tahminlerine (yüzde 5) yakın gerçekleşmesinin beklentiğini anlatan Serdengeçti, büyümenin şu anda 'yüzde 5.3 seviyesinde' olduğunu bildirdi. Ekonomideki büyümenin özel sektöre dayalı olduğunu ve en çok katkının da verimlilik artışından geldiğini, buna bağlı olarak dışa
açıklılığın arttığını ifade eden Serdengeçti, şunları söyledi:
   
3 YILLIK REEL BÜYÜME
   
    '2002 yılından itibaren bugüne kadar Türkiye'deki reel büyüme yüzde 26.9 mertebesindedir. Bu sanırım dünyada bir rekordur. 1953 yılından beri Türkiye'de 3 yıllık bir dönemde bu oranda büyüme görülmemiştir. İstatistiklere baktık, tablo bu.  Büyüme özel sektöre dayalıdır. En çok katkı verimlilik artışından gelmektedir. İhracatın önemli katkısı olmuştur. Türkiye ekonomisi giderek dünya ekonomisiyle bütünleşmektedir.'
    
    'BÜYÜME ŞU ANDA YÜZDE 5.3 SEVİYESİNDE'
        
    Serdengeçti, 2005 yılı ilk çeyreğinde büyüme sürecinin devam ettiğine işaret ederken, devamla şöyle dedi:
    '(büyüme) şu anda yüzde 5.3 seviyesindedir. Büyümenin kaynaklar

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde