Mastercard internet alışverişlerinde kart numarasını kaldıracak

Mastercard internet alışverişlerinde kart numarasını kaldıracak

Mastercard, 2030'da Avrupa'da çevrimiçi alışverişlerde kart numarası girme zorunluluğunu kaldıracak. 16 haneli kart numaraları yerine rastgele oluşturulmuş "token"lar kullanılacak. Bu uygulama cihaz ve platformdan bağımsız olacak. Böylece biyometrik doğrulama ile tek tıklamayla ödeme yapılabilecek.

Mastercard internet alışverişlerinde kart numarasını kaldıracak
16px
24px
11.06.2024 18:30Güncelleme: 11.06.2024 18:36
ABONE OLgoogle

Mastercard internet alışverişinde kredi kartı numarası girme zorunluluğunu kaldıracak.

Avrupa’da 2030 itibariyle yürürlüğe girecek uygulama kapsamında tüketiciler 16 haneli kart numarası girmeyecek. Şirket bu kuralın cihazdan ve platformdan bağımsız olarak kullanılacağını söyledi.

CNBC’nin haberine göre 2030 yılı itibariyle internet alışverişlerinde kart numarasının yerini rastgele oluşturulacak dijital tokenlar alacak.

Şirket uygulamanın hayata geçirilmesi için şimdiden bankalar, fintek şirketleri, e-ticaret firmaları ve sektörün diğer ortaklarıyla iletişimde olduklarını belirtti.

TEK TIKLA ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK

Uygulama hayata geçerse tüm internet alışverişleri tek tıkla yapılabilecek. Mastercard anlık ve rastgele oluşturulan tokenlar nedenlar nedeniyle internet sahteciliklerinin de önüne geçileceğini savunuyor.

ŞİFRELER YERİNE BİYOMETRİK ONAY GELİYOR

Şifreler yerine de Mastercard geçiş anahtarı (passkey) adını verdiği bir uygulamayı devreye alacak. Ayrıca kullanıcılara parmak iziyle biyometrik onay sağlama imkanı da tanınacak. Tokenların otomatik olarak yenilenmesiyle ileride sizi tanımlayan token değişse de platformlarda otomatik güncellenecek. Yani kart değişikliğinde yaşanan yeniden kaydetme probleminin önüne geçilecek.

DOLANDIRICILIKLA MÜCADELEDE ETKİLİ OLACAK

Junniper Research’ün araştırmasına göre 2028 itibarıyla internet ödemeleri alanında sahtecilik yıllık 98 milyar dolar büyüklüğüne ulaşacak. Önümüzdeki beş yıllık süreç toplandığında 360 milyar dolarlık bir dolandırıcılık söz konusu. Tokenlaştırma projesiyle bu miktarın yüzde 50 oranında azaltılacağı savunuluyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde