Marlboro 5 YTL olacak

Marlboro 5 YTL olacak

Maliye"de sigaraya zam için düğmeye basıldı. Yaklaşık 1 yıldır fiyat artışına uğramayan sigaraya yeni yılla birlikte ortalama % 10 zam geliyor.

Marlboro 5 YTL olacak
16px
24px
10.11.2006 08:45
ABONE OLgoogle

Sigaraya zam için geri sayım başladı. Son olarak Aralık 2005"te yüzde 8 ile yüzde 11.5 arasında fiyat artışı gören sigaraya zammın önümüzdeki günlerde sigara üreticileriyle Maliye Bakanlığı arasında yapılacak toplantıda ele alınacağı belirtiliyor. cnbc-e televizyonunda yayınlanan habere göre, zam oranının yüzde 10"u aşmaması bekleniyor.

ARTIŞ GEREKİYOR
Zammın yürürlüğe girmesiyle şu anda 4.5 YTL"ye satılan bir paket uzun Marlboro"nun fiyatı 4.95 YTL"ye yükselecek ve 5 YTL sınırına dayanmış olacak. Maliye Bakanlığı, sigaradan alınan ÖTV oran ve tutarlarına zam yapmak için düğmeye basmıştı. Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü, geçen ay tütün ve tütün mamullerindeki ÖTV uygulamasının değiştirilmesi için çalışma başlatmıştı. Bütçedeki yüzde 20"lik vergi artışının sağlanması için hem maktu hem de nisbi vergide artış gerekiyor.

Geçen yıl yapılan son değişikliğe göre alt gruplardaki sigaralarda asgari tutar 1.2 YTL olmuştu. 2007"de bu tutarın 1.3 YTL seviyesine çıkarılacağı tahmin ediliyor. Ancak bunun üst gruptaki sigaralara da yansıması için yüzde 58 olan nisbi verginin bir-iki puan daha artırılması gerektiği vurgulanıyor.

Ramazan"dan sonra sigara firmalarının pazar payları da değişti. Tekel"in payı yüzde 36"ya geriledi. Philip Morris"in payı yüzde 39"a çıkarken, JTI yüzde 10.7, BAT yüzde 7.3 ve Imperial"ın payı yüzde 1.9 oldu.

Unakıtan "Bence fazla içmeyin" diyerek zam sinyalini vermişti
MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, Merkez Bankası"nın 75. Yıl Resepsiyonu"nda sigara zammının sinyalini vermişti. Unakıtan, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, “Yeni vergi var mı?” diye sorunca, “Hayır yeni vergi getirmiyoruz” yanıtını vermişti.

Aygün"e “Sigara içiyor musun?” diye de soran Unakıtan, “Bulursak içiyoruz” cevabını aldığında da yine gülerek “Bence sigarayı fazla içmeyin” dedi. Unakıtan"ın bu sözleri, sigaradan alınan ÖTV"nin artırılacağının sinyali olarak değerlendirilmişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde