Mahfi Eğilmez: Gider bildirimiyle ilgili madde yer almayacağına göre vergi paketinin bir anlamı kalmıyor

Mahfi Eğilmez: Gider bildirimiyle ilgili madde yer almayacağına göre vergi paketinin bir anlamı kalmıyor

İktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez, blogunda kaleme aldığı yazısında TBMM'ye gelmesi beklenen vergi paketiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Eğilmez, "Gider bildirimiyle ilgili madde yer almayacağına göre vergi paketinin bir anlamı kalmıyor" dedi.

Mahfi Eğilmez: Gider bildirimiyle ilgili madde yer almayacağına göre vergi paketinin bir anlamı kalmıyor
16px
24px
24.06.2024 19:13Güncelleme: 24.06.2024 19:18
ABONE OLgoogle

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan, bugün AK Parti MYK'da görüşülen ve bu hafta TBMM'ye gelmesi beklenen vergi reformu paketiyle ilgili iktisat uzmanı Dr. Mahfi Eğilmez kişisel blogunda bir yazı kaleme aldı. 

Eğilmez'in yazısındaki ilgili kısım şöyle:

"Vergi paketi tasarısında vergi reformu ifadesini hak edecek tek düzenleme, servet bildirimi almayı kapsamadığı için eksik de olsa, gider bildiriminden yola çıkarak vergilendirilmemiş, kayıt dışı kalmış gelirleri yakalayıp vergilendirmeye yarayacak olan inceleme ve vergilendirme yetkisiydi. Basına yansıdığı kadarıyla o da tasarıdan çıkarılmış. Böylece kayıt dışı ekonomiyi kayda alma olanağı da tamamen dışlanmış. Aslında bu, beklenen bir gelişmeydi. Türkiye, son yıllarda, bu tür servetlerin, gelirlerin inanılmaz boyutlara ulaştığı bir ülke konumuna geldi. Ve bu tür kayıt dışı servetlerin, kayıt dışı gelirlerin sahipleri siyaseti finanse edenler arasında yer alıyor.

Benim önerdiğim şekliyle servet bildirimi ve gider bildirimi yürürlüğe sokulsa[i] ve geçmiş yılların sorumluluğunu kaldırmak üzere bir defaya mahsus olarak beyan alınıp, ortaya çıkacak farklardan vergi alınsa bu yılın bütçe açığı kapanır ve gelecek yıllar da kurtarılırdı. Ne yazık ki bu sağlıksız yapıyı düzeltebilmek, kayıt dışı ekonomiyi kayda almak, vergi dışı servet ve gelirleri vergilendirmek için eksik de olsa, küçücük bir umut ışığı olan gider incelemesi düzenlemesi bile tasarıdan çıkarılmış. Bence gider bildirimiyle ilgili madde yer almayacağına göre vergi paketinin bir anlamı kalmıyor zaten, tamamından vazgeçilse yeridir."

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde