Lüks hayata lüks vergi

Lüks hayata lüks vergi

VERGİ KONSEYİ, HAYAT STANDARDINDAN VAZGEÇTİ. ŞİMDİ YAŞAM STANDARDI İZLENECEK.

Lüks hayata lüks vergi
16px
24px
24.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Gelir Vergisi’ni sil baştan değiştirecek kapsamlı çalışma yürüten Vergi Konseyi, hayat standardı planından vazgeçti. Hayat standardı vergisinin yüksek gelir elde eden kesimler için avantaj olduğunu belirten Konsey yetkilileri, “Getirmek istediğimiz sistem kamuoyunda yanlış anlaşıldı. Daha önce başarısız olmuş bir sistemi yeniden getirmeyiz. Bizim getireceğimiz sistem lüks yaşam sürüp düşük vergi ödeyen mükelleflerin gerçek düzeyde vergi ödemelerini sağlamaya dayanıyor” dediler.

AKLAMA FIRSATI VERMEYİZ

 Vergi Konseyi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Konsey üyeleri, düşük gelir beyan edip lüks yaşam süren bazı meslek gruplarını gerçek anlamda kavrayacak bir sistem getirmeyi hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: “Hayat standardı adalet ve kişilik haklarına uygun düşen bir vergi sistemi değil. Hayat standardı asgari vergiyi kapsıyor. Düşük gelir elde edene ciddi bir yük getiriyor. Buna karşılık çok kazanan kesim için adeta aklanma mekanizması gibi işliyor. Yüksek gelir elde edenler, kazançlarına göre çok aşağıda kalan standart vergiyi ödeyip iç rahatlığa ulaşıyor. Yakalanma riskinden de kurtuluyor.”

EYLÜL ORTASINDA ÇIKACAK

Getirmek istedikleri sistemin hayat standardına benzediğini ancak o sistemdeki gibi otomatik tarhiyata dayanmadığını belirten yetkililer, yeni sistemde lüks yaşayanların vergiyi de lüks ödeyeceklerini söylediler. Yetkililer, “Vergi güvenlik sistemini güçlendirecek bir mekanizma kurmaya çalışıyoruz. Otokontrol sistemleri artacak. Beyan esasına güvenlik sistemleri monte edilecek. Mükellefin arabası, atı var o halde şu kadar vergi alalım olmayacak. Ancak, mükellefin atı ve arabası o kişinin gelirine uygun olacak. Otomatik tarhiyat olmayacak. Dolayısıyla hayat standardı uygulanmayacak” dediler. Gelir Vergisi ile Vergi Usul Kanunu üzerinde çalışan Vergi Konseyi, çalışmaların en erken eylül ayı ortasında tamamlanabileceğini söylediler. Bu tarihe kadar çok sayıda alternatifli çalışma üreteceklerini belirten yetkililer, bu tarihten sonra da kamuoyundan gelecek tepkilere göre taslakların yeniden şekillendirileceğine dikkat çektiler.

Kimler etkilenecek

Mevcut sistemde vergilerini kendi beyanları üzerinden ödeyen meslek grupları yeni sistemden en fazla etkilenecek kesim olacak. Asgari ücretle çalıştırdıkları personelinden bile daha az vergi ödediği halde eğlence yerlerinde boy gösteren, lüks yaşamlarıyla gazetelerin magazin sayfalarında boy gösterenler yeni sistemle Maliye’nin yeni güvenlik mekanizmasına yakalanacak. İşte yeni sistemden etkilenecek meslek gruplarından bazıları: kuyumcu, müteahhit, mimar, doktor, mali müşavir, avukat, tüccar, lokantacı, nakliyeci.

Erdoğan Süzer/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde