'Küresel sermaye hepimizi yutacak'

'Küresel sermaye hepimizi yutacak'

TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Küresel sermaye fırtınası geliyor. Hepimizi yutacak. Tek formül var,...

'Küresel sermaye hepimizi yutacak'
16px
24px
06.04.2007 20:40
ABONE OLgoogle

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Küresel sermaye fırtınası geliyor. Hepimizi yutacak. Tek formül var, güçlerimizi birleştirmekten geçiyor. (Küçük olsun benim olsun) diyenler kaybediyor'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, TÜYAP'ta düzenlenen 19'uncu Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı (UNICERA) kapsamında düzenlenen toplantıda, Türkiye'deki son ekonomik gelişmeler konusunda sunum yaptı. Türkiye ekonomisinde mevcut durumu analiz ettiklerinde bardağın ne dolu ne de boş olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, makro ekonomik düzenlemeleri, 5 yıldır gerçekleşen kesintisiz büyümeyi, kamu maliyesindeki iyileşmeyi olumlu gelişmeler olarak sıraladı.

Dikkat edilmesi gereken alanlar olarak bütçe kalitesine işaret eden, Türkiye'nin 2002-2006 yılları arasında kümülatif olarak yüzde 43 büyüdüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu büyümeyi Türk özel sektörünün sağladığını kaydetti. Türkiye ekonomisi büyüdüğü halde 2006 yılı hariç ham petrol ithalatında azalma olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, ''Araç sayısındaki artış devam ederken akaryakıt tüketiminde de azalma var. Böyle bir şey mümkün mü? Sebebi nedir kaçak, kayıt dışı. Suçlu kim? Sistem'' dedi.

Türkiye'de birinci sorun nedir diye sorduklarında, Türk halkının ''işsizlik'' dediğini belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Bundan da hepimizin uykuları kaçsın. Eğer böyle devam ederse müthiş bir sosyal problemle karşı karşıyla kalırız. Bu soruna maalesef eğilemiyoruz'' diye konuştu. İstihdam üzerindeki maliyetlerin yüksekliğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de SSK'lı olmanın ''Bonus'' olduğunu söyledi.

Konuşmasında küreselleşmeye de dikkat çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ''Küresel sermaye fırtınası geliyor. Hepimizi yutacak. Küreselleşmenin formülü çok üreteceksin, çok alacaksın, çok satacaksın. Tek formül var güçlerimizi birleştirmekten geçiyor. (Küçük olsun benim olsun) diyenler kaybediyor'' diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bugünkü büyüme hızını devam ettirmesi halinde kişi başına düşen gelirde 2019 yılında Avrupa'nın yarısını yakalayacağını, 2033 yılında da AB ile eşit olacağını belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde