Kupayı İtalya parayı Almanya kaptı

Kupayı İtalya parayı Almanya kaptı

Dünya Kupası’na 1.7 milyar Euro’nun üzerinde harcama yaparak hazırlanan Almanya, bu organizasyondan en karlı çıkan ülke oldu. Kupanın galibi İtalya ise yüzde 7 büyüyecek. İşte Dünya Kupası'nın ekonomiye yansımaları...

Kupayı İtalya parayı Almanya kaptı
16px
24px
11.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Kupanın galibi İtalya’nın bu yıl yüzde 7 büyüyeceği hesaplanırken, kupanın üçüncüsü ev sahibi Almanya’nın 25 milyar Euro kazanacağı tahmin ediliyor. İtalya’nın sponsoru Puma ve futbol toplarının resmi üretici Adidas kupadan en çok kazanan firma olarak çıkarken, Portekiz’in sponsoru Nike kupada aradığını bulamadı.

İTALYA 2006 Dünya Kupası’nı ülkesine götürürken, kupada üçüncülükle yetinmek zorunda kalsa da Almanya en kazançlı çıkan ülke oldu. Kupayı kazanan İtalya’nın ekonomisinin yüzde 7 büyüyeceği tahmin edilirken, organizasyonları gerçekleştiren Almanya’nın ise 25 milyar Euro’ya kadar kazanç elde ettiği tahmin ediliyor. İtalya’nın sponsoru Puma ve kupanın futbol toplarını resmi üreticisi olan Adidas ise Dünya Kupası’ndan en karlı çıkan iki spor firması oldu. Almanya sadece futbol stadyumları için 1.4 milyar Euro harcama yaptı. Ayrıca organizasyon için gereken bazı eksikliklerin tamamlanması ve güvenlik için ise 300 milyon Euro’ya yakın bir harcama yaptığı tahmin ediliyor. 2006 Dünya Kupası ana sponsoru MasterCard, 12 spor ekonomisi uzmanı ve 6 spor sosyologunun görüşleri alarak yaptığı bir araştırmaya göre Almanya ekonomisi, Dünya Kupası’nın ardından 25 milyar Euro’ya kadar kazanç elde edebilecek. Dünya Kupası için 15 çok uluslu şirket ise 700 milyon Euro civarında sponsorluk harcaması yaptı.

EN KARLI ÇIKAN ŞİRKET PUMA: Dünya Kupası’nı kazanan İtalya’nın sponsoru Puma’nın ise bütün kampanyalardan en kárlı çıkan şirket olması bekleniyor. En fazla takıma sponsorluk yapan Puma, kupayı eve götüren İtalya’nın da 2002 yılından bu yana sponsoruydu. Final maçı Adidas’ın sponsor olduğu Fransa arasında yapıldı. Puma ilk kez, ciroda olmasa da sahalarda sponsorluk yarışında geçtiği Adidas’ı finalde de elemiş oldu. Puma’nın ünlü futbolcu Pele’li reklamları büyük beğeni topladı. Adidas’ın sponsor olduğu Fransa ikinci, Almanya ise üçüncü olarak başarılarını sürdürdü. Puma’dan sonra 8 ülke ile en çok takıma sponsor olan Nike ilk üçe bile giremedi. Nike’ın sponsor olduğu Portekiz, üçüncülüğü Almanya’ya karşı kaybetmişti.

ADİDAS TOP VE FORMADAN KAZANDI: Dünya Kupası futbol toplarının resmi üreticisi olan Adidas, 15 milyon top satmayı hedeflemişti. Almanya’nın sürpriz performansı Adidas’ın hedeflerini aşmasına sebep oldu. Beklenenin iki katı kadar Almanya forması satıldı. Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından MasterCard, futbol ana temalı reklamlarıyla insanlar üzerindeki sempatisini artırdı. Poweraid Dünya Kupası boyunca akıllarda kalan reklamlar yaptı. Akbank da Türkiye’de hazırladığı ilginç reklam filmiyle akıllara kazındı.

ON-LINE İLK KUPA: Bu arada 2006 geleneksel medya dışında gerçek farklı alternatiflerin sunulduğu ilk Dünya Kupası oldu. Pekçok ülkede internette canlı videolar, bazılarında maçlar ve önemli anlar cep telefonlarından da izlenebildi. Raporlar yeni medyanın kullanımının yüzeysel kaldığını, yan bir öğe olarak tercih edildiğini ortaya koydu. Hutchison’da müzik ve mobil tv Başkanı Amanda Hutton, Avustralya elenene kadar 2 hafta içerisinde maçlara veya kupayla ilgili diğer programlara 300 bin kere bağlanıldığını söyledi.

Beckham’ın golü 100 milyon sterlinlik katkı yaptı

DAVID Beckham’ın bir gol atarak İngiltere milli takımını çeyrek finale taşımasının İngiltere ekonomisine 100 milyon sterlinlik ekstra katkısı olduğu hesaplanmıştı. İngiltere-Portekiz çeyrek finaline kadar İngiltere’de en az 100 milyon sterlinlik ekstra bir harcama yapılacağı öne sürülmüştü. Beckham’ın golünün bahis endüstrisine 50 milyon sterlinlik katkı yaptığı biliniyor. İngiliz Perakendeciler Birliği ise İngiltere’nin turnuvada kalacağı her hafta için yiyecek ve içeceğe harcanacak paranın ülke ekonomisi iç

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde