Kriz büyümek için tarihi fırsat

Kriz büyümek için tarihi fırsat

Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, krizin fırsata çevrilmesi potansiyelinin bulunduğunu söyledi

Kriz büyümek için tarihi fırsat
16px
24px
21.10.2008 08:57
ABONE OLgoogle

Dünya piyasalarındaki dalgalanmanın etkilerinin, ara mal ürettikleri tüm sektörlerde görülmeye başlandığını belirten Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, buna karşılık krizin fırsata çevrilmesi potansiyelinin de bulunduğunu kaydetti.

Şirket olarak tüm sektörlere hitap ettiklerini, özellikle doğal gaz ve elektrik zamları sonrası bir çok sektörün kapasitelerini küçülttüğünü ifade eden Yavuz, bazı fabrikaların da üretime ara verdiğini söyledi. Krizi Türkiye açısından "yönetilebilir ve aşılabilir bir durum" olarak gördüklerini ifade eden Yavuz, krizle birlikte özellikle dünya pazarlarında bir çok fırsatın gündeme geleceğini, bunları iyi değerlendiren firma ve ülkelerin süreçten kârlı çıkacağını ifade etti.
 
Kriz yeni yıldızlar yaratır
Yaşanan sürecin Türk şirketlerinin dünya ölçeğinde büyümesi için tarihi bir fırsat oluşturduğunu kaydeden Yavuz, 2001 yılında yaşanan krizde kaybedilen birçok değeri fazlasıyla yerine koyma fırsatının bulunduğunu söyledi.

Reel sektörün yatırım projelerinin gerçekleştirilebilmesi için devlet desteğinin şart olduğunu kaydeden Yılmaz, "Yatırım ve yurtdışında şirket satın alma projeleri, devlet tarafından çerçevesi dikkatle ve özenle çizilmiş bir teşvik politikası ile desteklenmelidir. Bu kriz dünya ekonomisinde yeni yıldızlar yaratacak, bu yıldızlardan biri neden biz olmayalım?" dedi. Yavuz, reel sektörün özellikle ara malı üretimi için yapacağı projelerin özel bir teşvik paketiyle desteklenmesi, makine, teçhizat, inşaat gibi sektörler için bir destek mekanizmasının devreye girmesi gerektiğini ifade etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde