Körfeze, ‘sukuk-u icara’ modeli

Körfeze, ‘sukuk-u icara’ modeli

AKP, körfez sermayesi için ekonomiyi İslami kurallara göre şekillendirmeye çalışıyor

Körfeze, ‘sukuk-u icara’ modeli
16px
24px
24.10.2008 08:51
ABONE OLgoogle

Doğrudan yatırım payını yüzde 2'den yüzde 18'e çıkaran körfez için hükümet yeni hazırlık içinde. AKP, daha fazla Arap sermayesi çekmek için faiz geliri yerine kira gelirini koyan “sukuk-u icara” modelini kurmaya çalışıyor.

4Sukuk-u icara (şeriat mahkemelerinden onaylı kira) modeline göre, kamu varlıkları geri alma taahhüdüyle satılacak. Kuruluşlar kendilerini kiralayacak ve borçlanma senedi ihraç edilecek.

Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan ve Kuveyt başta olmak üzere körfez ülkelerinin Türkiye'de yaptığı doğrudan yatırımlar yılın ilk sekiz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 504 artarak 274 milyon dolardan 1.6 milyar dolara çıkmasına karşın bunu az bulan hükümet yeni oluşumlar peşinde. Daha fazla körfez sermayesini ülkeye çekmek isteyen AKP, ekonomiyi de İslami kurallara göre belirlemeye çalışıyor.

Hükümet geçen 5 yıl içinde birkaç kez gündeme getirdiği körfez sermayesini Türkiye'ye çekme tasarısını güncelliyor.

Faiz yerine kira

NTVMSNBC'nin haberine göre, İslamda haram kabul edilen faiz geliri yerine kira gelirini koyan yeni borçlanma enstrümanı “sukuk-u icara” modeline göre, kamu kuruluşları ve varlıkları geri alma taahhüdüyle satılacak. Satılan kuruluşlar kendilerini kiralayacak. Buna dayalı Hazine garantili borçlanma senetleri ihraç edilecek.

Tasarının kapsamında, bakanlık binaları, KİT arsaları, otoyollar, limanlar, büyük barajlar, hastaneler, lojmanlar, kamu malları üzerindeki imtiyazlar ve işletme hakları kiraya verilebilecek.

Ancak özel yasalarıyla mülkiyetine dokunulamayan Cumhurbaşkanlığı, Meclis, yüksek yargı organları ve MİT'e ait arsalar, ormanlar, yapı ve tesisler, kıyılarla kültür ve tabiat varlıkları kapsam dışında tutulacak.

Hazine Müsteşarlığı yetkilileri, bu enstrümanla 5 ila 10 yıllık bir borçlanmanın hedeflendiğini açıkladılar. Ancak yetkililer, düzenlemenin hayata geçmesi için Maliye Bakanlığı'nın vergi düzenlemesi yapması ve alım satım işlemlerinden doğan kârın vergi dışı bırakılmasının şart olduğunu belirtiyor.

Düzenlemenin en kısa sürede yasalaşmasının hedeflendiğine dikkat çeken Hazine yetkilileri, söz konusu enstrümanın özellikle İngiltere ve Almanya tarafından yıllardır uygulandığını ve bu yolla ciddi fon girişleri sağlandığını kaydediyor.

Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde