KEY çalışanları üzecek!

KEY çalışanları üzecek!

İddialara göre kaynak yetersizliğinden dolayı KEY'lerde büyük oranda kesinti yapılacak!

KEY çalışanları üzecek!
16px
24px
23.06.2008 13:44
ABONE OLgoogle

Tasfiye ediliyor”, “Çalışanlara geri ödenecek”, “Yok yok, iki ay daha ertelendi” denilen konut edindirme yardımının (KEY) nihayet ödeneceği açıklandı. AKP hükümeti, bazı kaynakların en az 5 bin 500 YTL olarak hesapladığı kişi başına ödeme miktarını en fazla 1391 YTL olarak planlıyor.

KEY kesintileri 1995 yılına kadar 9 yıl süreyle devam etti. Ancak çalışanlar konut sahibi olamadan uygulama 1996 yılında durduruldu. 1999"da çıkarılan 588 sayılı kanun hükmünde kararname ile KEY hesaplarının tasfiyesi kararlaştırıldı ve Emlak Bankası hesaplarında bulunan KEY kesintilerinin parasal miktarı değerindeki gayrimenkul, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (EGYO) AŞ"ye devredildi.

İyi değerlendirilmedi

Teorik olarak 1987 ile 1995 arasında kadrolu olarak çalışan işçi ve memuru kapsıyor. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre KEY ödemeleriyle ilgili belgelerde çok fazla hatanın bulunduğu söyleniyor. Pek çok hak sahibinin TC kimlik numarası bulunmazken 331 bin 274 hak sahibinin kurum sicil numarası “sıfır” olarak girilmiş. 770 bin 26 hak sahibinin kurum sicil numaraları birden fazla kişide bulunurken 958 bin 19 hak sahibi de birden fazla kurum tarafından bildirilmiş. Ayrıca belediyelerin çok önemli bir kısmı ödeme yapmadığı halde 1987-1995 yılları arasında çalışan kişilerin listesini ilgili kuruma göndermiş durumda. Bu kişilerin adlarına yardım tutarı yatmayan aylarla ilgili para alma şansları bulunmuyor.

Kimler ne kadar alacak?

Her hak sahibine çalıştığı süre ve bu sürelerde yapılan kesintilerin bildirilmesine bağlı olarak farklı farklı miktarlarda ödeme yapılacak. Yurttaşlar TC kimlik numaralarıyla kurumun internet sitesinden ödeme tutarını öğrenebilecek. Sendikaların yaptığı hesaplamaya göre tam kesinti yapılan bir çalışanın 5 bin 500 YTL alması gerekirken açıklanan miktar 1392 YTL. 2 ya da 10 YTL bile alacak hak sahiplerinin olacağı biliniyor 

Stratejikboyut

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde