İztuzu Plajı’nda tilki nöbeti

İztuzu Plajı’nda tilki nöbeti

Muğla İztuzu sahilinde nesli tükenme tehditi altındaki caretta caretta yuvalarının tilkilerden korumak için çevreciler nöbette

İztuzu Plajı’nda tilki nöbeti
16px
24px
14.06.2024 10:11Güncelleme: 14.06.2024 10:13
ABONE OLgoogle

Kenan GÜRBÜZ

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki ünlü İztuzu sahiline nesli tükenme tehdidi altındaki caretta carettalar yaz sezonunda yuvalarını yapmaya devam ediyorlar. Yaz aylarını bölgede geçirmek ve yumurtlamak için gelen caretta carettalar kazdıkları 50-60 santimetrelik çukurlara yumurtalarını bırakıyorlar.

Özel Çevre Koruma Bölgesi olan İztuzu'nda koruma faaliyetleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün destekleriyle Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından yürütülüyor.

TİLKİ NÖBETİ TUTUYORLAR

Tilkiler, deniz kaplumbağaları için ana yırtıcılardan yuvalama sezonunda tilkiler, deniz kaplumbağalarının yuvalarına saldırıyor ve yuvadan yeni çıkmış yavru deniz kaplumbağaları tilkiler tarafından avlanıyor.

DEKAMER ekipleri yaptıkları arazi çalışmaları ile  deniz kaplumbağalarını yırtıcılara, özellikle tilkilere karşı korumaya yönelik önlemler alıyorlar. Ekipler, pusuda bekleyen bir tilkiyi görüntüleyerek, yuvalardan uzaklaştırdıklarını sosyal medyadan paylaşım yaptılar.

Ekipler,  ilk yuvayı tespit ettikten sonra yuvayı koruma faaliyetlerinde bulunuyorlar. Yuvanın üstüne yavruları tilki ve porsuklardan korumak için özel bir kafes koyuyorlar.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde