İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 75. defa açılıyor

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 75. defa açılıyor

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 75. kez kapılarını açacak. 1-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 75. İEF için yarın saat 18.30'da Lozan Meydanı'nda tören düzenlenecek.

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) 75. defa açılıyor
16px
24px
31.08.2006 16:19
ABONE OLgoogle

Tören 18.30'dan 20.30 'a kadar çeşitli açılışlarla devam edecek ve halk konseriyle sona erecek.
Bu yılın onur konuğu ülke Kazakistan, onur konuğu ilin ise Uşak olacağı İEF'de 600 polis görev alacak. Açılışta Nostalji Fuar Gazinosu'nun assolistliğini Muazzez Abacı yapacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun evsahipliği yapacağı törene Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın katılımı bekleniyor. Kazakistan Sanayi ve Ticaret Bakan Vekili Abduyeviç Sabirova ile 10 ülkenin bakan ve bakan düzeyindeki temsilcilerinin yanısıra Uşak Valisi Kayhan Kavas başkanlığındaki kent protokolü fuar açılışında hazır olacak.

İEF'nin bu yılki ana teması "Organik Ürünler ve Alternatif Enerji Kaynakları" olarak belirlendi. Bu kapsamda Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği ile ortak etkinliklerin düzenleneceği fuarda, organik gıda ve konfeksiyon ürünleri hakkında vatandaşların bilinçlendirilmesi amaçlandı. Fuarın onur konuğu kenti Uşak'ın ise bin 750 metrekarelik alanda 36 firmanın katılımıyla kendi kültürünü yansıtacağı ifade edildi. Geçen yıl 310'u yabancı, bin 111 firmanın katıldığı fuara, bu yıl 271'i yabancı bin 83 firmanın katılımı kesinleşti. 10 Eylül'de kapanacak fuarda, yağış olmaması halinde geçen yıl bir milyon 200 bin kişi olan ziyaretçi sayısının aşılarak, bir milyon 500 bine ulaşılması hedefleniyor.

İEF'nin Dünya Barış Günü'nde açılacak olması sebebiyle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı yurtlarda kalan 20 çocuk, açılış töreni esnasında barış güvercinleri uçuracak.

1-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek fuar boyunca, 2'si emniyet müdür yardımcısı, dokuzu şube müdürü ve 11'i emniyet amiri olmak üzere 600 polis görev yapacak, fuar giriş ve etkinlik alanları 24 saat kamerayla izlenecek. Bu arada İEF boyunca Fuar Ekipler Amirliğinde Kriz-Koordinasyon Merkezi oluşturulduğu, herhangi bir durumda 445 58 10 ve 155 telefonlardan polisle irtibat kurulabileceği bildirildi. Güvenlik ekipleri, eğitimli köpeklerin yardımıyla fuar süresince işporta mücadelesi de verecek. Buna belediye zabıtası da destek sağlayacak.

Geçen yıllarda bazı sivil toplum örgütlerinin, ücretsiz olarak sunulan standlarda satış yaptıklarının gözlenmesi sebebiyle 60 sivil toplum örgütünün standları iptal edilerek ayrı bir ihtisas fuarı düzenlenmesi planlandı.

AÇILIŞ PROGRAMI

İEF'in onur konuğu Kazakistan'ın milli marşının ardından İstiklal Marşı çalınacak. Söz ve müziğini Saadettin Kaynak'ın yaptığı Fuar Şarkısını, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun sunumları izleyecek. Törende, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da bir konuşma yapacak. Onur konuğu ülke bayrak teslim töreninin ardından, Kazak konuk ve İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, birer sunumda bulunacak. Stand açılış ve ziyaretlerinin ardından bu yılki İEF kapsamında oluşturulan Nostaljik Fuar Gazinosu'nda program başlayacak. Ateş Böceği Ercan, Gülden Karaböcek, Alpay ve Belkıs Akkale'nin yer alacağı programın assolistliğini Muazzez Abacı yapacak. Açık Hava Nostalji Sineması'nın ilk günkü filmini ise Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı 'Bir Yudum Sevgi' oluşturacak. Kültürpark'taki Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'nda ise Işın Karaca tarafından ilk gün ücretsiz konser verilecek.

Eski fuarların havasının yansıtılabilmesi amacıyla 75. İEF Sergisi, Milli Piyango Sergisi, TCDD 150. Yıl Sergisi gibi etkinlikler düzenlenecek. PTT Genel Müdürlüğü, 75. İEF dolayısıyla '75. İzmir Enternasyonal Fuarı 1 Eylül 2006 İzmir' ibareli özel gün damgası kullandıracak. Bu arada, İEF'in olaysız geçmesi için güvenlik önlemlerinin artırıldı

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde