İşte Tolon'un gözaltı gerekçesi

İşte Tolon'un gözaltı gerekçesi

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un gözaltı tutanağında şu ifadeler yer aldı...

İşte Tolon'un gözaltı gerekçesi
16px
24px
03.07.2008 08:13
ABONE OLgoogle

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un gözaltı tutanağında, 'kaçma ihtimalleri ortaya çıkabileceği ve bu konuda mevcut telefon görüşmeleri bulunduğu' gerekçesiyle sanıkların gözaltına alındığı belirtildi.

Hurşit Tolon işte böyle gözaltına alındı

Tolon'un askeri lojmanının, tutanakta, 'Teknikte geçen adres' olarak belirtilmesi, bu adresteki telefonların dinlendiği yorumlarına yol açtı. Tutanağa göre, Tolon'un Ankara'da iki evi, Kuşadası'ndaki yazlığı ve oğlunun kaldığı Bahçelievler'deki evi de kapısı çilingirle açtırılarak arandı.

07.30'da gelip beklediler

Tolon, eşi Ayla ve oğlu Tolga Tolon ve TEM Şube görevlilerin imzaladığı "01/07/2008 saat 12.30" tarihli dört sayfalık 17 imzalı "Yakalama, arama ve el koyma tutanağına" göre, arama özetle şöyle gerçekleşti: "Adrese, Ankara C. Savcısı Salim Demirci nezaretinde, Ankara Merkez Komutanlığı görevlileri 2. Askeri İnzibat Bölge Komutanlığı Topçu Albay Ahmet Şahin ve 1. Askeri İnzibat Tabur Komutanlığından Piyade Yüzbaşı Numan Dağ huzurunda 1 Temmuz 2008 günü saat 07.30'da gelindi.

Gerekli tedbirler alındıktan sonra Hurşit Tolon'un talebi üzerine, Genelkurmay Askeri Savcısı ve avukatının gelmesi beklendi. Saat 08.20'de Genelkurmay Askeri Savcısı Hakim Yüzbaşı Zekeriya Duran ve Ankara Barosu avukatlarından Ahmet Çörtoğlu'nun gelmesi üzerine hazır bulunanlarla birlikte kapı usülüne uygun olarak çalındı.

'Susma hakkınız var'

Hurşit Tolon'a arama ve yakalama kararları gösterildikten sonra ikamete girilerek, saat 08.25'te kendisine yakalama sebepleri, susma ve müdafiden yararlanma hakkı ve yakalamaya itiraz etme hakkının bulunduğu, ancak kimliği ile ilgili sorulara doğru cevap vermek zorunda olduğu konusundaki kanuni hakları anlatıldı. İkamette eşi Ayla Tolon'un bulunduğu görüldü.

C. Savcısı Salim Demirci nezaretinde Hurşit Tolon ve eşinin bulunduğu sırada arama yapıldı. Saat 10.00 sıralarında Avukat Aylin Akyıldız, Hurşit Tolon'un oğlu Ali Tolga Tolon ve Genelkurmay Başkanlığı'nda görevli hemşire geldi. Yapılan aramada herhangi bir suç unsuruna rastlanılmamış olup aramaya saat 12.00'de son verilmiştir. İş bu yakalama, ev arama ve el koyma tutanağı imza altına alındı." Yakalama ve arama talimatı verilen diğer üç ismin ise Halis Yavuz Işıklar, Barboros Hayrettin Altıntaş ve Durmuş Ali Özoğlu olduğu belirlendi. 

Oya Armutçu/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde