İstanbul Tiyatro Festivali'nden III. Richard ve Utsushi gösterisi

İstanbul Tiyatro Festivali'nden III. Richard ve Utsushi gösterisi

28. İstanbul Tiyatro Festivali, Schaubühne Berlin yapımı "III. Richard" ve Japon Butoh dansı ustası Ushio Amagatsu imzalı "Utsushi" oyunlarını ağırlayacak.

İstanbul Tiyatro Festivali'nden III. Richard ve Utsushi gösterisi
16px
24px
25.06.2024 13:50Güncelleme: 25.06.2024 14:01
ABONE OLgoogle

28. İstanbul Tiyatro Festivali, Thomas Ostermeier'in yönettiği Schaubühne Berlin yapımı "III. Richard" ve Japon Butoh dansı ustası Ushio Amagatsu imzalı "Utsushi" adlı gösterilere ev sahipliği yapacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfından (İKSV) yapılan açıklamaya göre, 22 Ekim-19 Kasım'da düzenlenecek festival, Türkiye ve dünyadan birçok yapımı tiyatroseverlerle buluşturacak.

Shakespeare'in orijinal metnine sadık kalınan III. Richard oyunu, Zorlu PSM Turkcell Sahnesinde 18-19 Kasım'da izlenebilecek. Eser, etkili bir dekor ve gösterişli kostümlerle canlı müzik eşliğinde izleyicinin beğenisine sunulacak.

Thomas Ostermeier ile topluluğu Schaubühne Berlin'in sahneleyeceği gösteride, III. Richard'ı oynayan Lars Eidinger, komediyi, gerilimi, melankoliyi ve trajik yalnızlığı sahneye aktaracak.

"UTSUSHİ" UMUTLA DOLU BİR HİKAYEYİ SAHNEYE TAŞIYACAK

Japonya'da Batı'yı taklit eden avangart dans akımlarına tepki olarak 1950'lerde doğan butoh dansının çarpıcı örneklerinden biri Utsushi, 24-25 Ekim'de Zorlu PSM Turkcell Sahnesinde izlenebilecek.

Sahnede dans eden 6 beyaz figürün etkileyici bir görsellik sunduğu gösteride mutluluk, üzüntü, acı ve umutla dolu insanlığa dair incelikli bir hikaye anlatılacak.

Butoh dansçılarının ikinci kuşağından olan Sankai Juku topluluğunun kurucusu Ushio Amagatsu, bu dansı sadece yeni bir teknik veya akademik stil olarak kabul etmeyip, daha ziyade insanlığın ortak bir duygusuna, evrensel huzura kavuşmak yolunda bedensel bir ifade biçimi olarak ele alıyor.

Küratörlüğünü Mehmet Birkiye'nin üstlendiği festival programının tamamı, eylül ayında duyurulacak.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde