İstanbul Boğazı'na yeni tüp geçit geliyor

İstanbul Boğazı'na yeni tüp geçit geliyor

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, İstanbul Boğazı'na denizaltı karayolu tünel geçişinin yapılmasına olanak tanıyan kanun teklifini kabul etti. Teklife göre....

İstanbul Boğazı'na yeni tüp geçit geliyor
16px
24px
28.03.2006 13:44
ABONE OLgoogle

Teklifle tünel geçişinin yapımı veya yaptırılması görevinin Ulaştırma Bakanlığı'na veriliyor.

Komisyonda kabul edilen Ulaştırma Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da değişiklik içeren teklifle, denizlerin iki yakasını denizaltından birbirine bağlayan her türlü ulaşıma ilişkin tüp ve tünel gibi ulaşım altyapı işlerini, yap-işlet-devret modeli de dahil olmak üzere planlamak, yapmak veya yaptırmak; bunlarla ilgili proje ve şartnameleri hazırlamak, hazırlatmak, incelemek, incelettirmek ve onamak; yapımı tamamlananları ilgili kuruluşlara devretmek; işletme safhasına ait güvenlik, bakım ve onarım işlerine ilişkinesasları belirlemek ve gerekli tedbirleri almak görevi Ulaştırma Bakanlığı'na veriliyor.

Konuyla ilgili olarak komisyona bilgi veren Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Habib Soluk, yeni tüp geçit projesiyle İstanbul şehir trafiğini ayrıştırmayı amaçladıklarını belirterek, projeyle Boğaz altına 5 kilometre uzunluğunda 2 geliş, 2 gidiş şeridinden oluşan bir yol yapılacağını bildirdi.

Yolun yapımında kamu kaynağı ve Hazine garantisi kullanılmayacağını vurgulayan Soluk, projenin yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edileceğini söyledi.

Tüp geçitten günlük 70 bin aracın geçiş yapacağını ifade eden Habib Soluk, teklifin kanunlaşması durumunda İzmir, İzmit ve Çanakkale'de tüp geçit yapılmasını planladıklarını kaydetti. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde