İran’dan Türkiye’ye stratejik teklif

İran’dan Türkiye’ye stratejik teklif

İran Dışişleri Bakanı Manuçer Mottaki, Enerji Bakanı Hilmi Güler"le yaptığı görüşmede Türkiye"ye önemli bir teklifte bulundu.

İran’dan Türkiye’ye stratejik teklif
16px
24px
22.02.2007 08:39
ABONE OLgoogle

Mottaki, Türkiye"ye İran"da petrol ve doğalgaz aramayı önerdi. Halen İran doğalgazını kullanan Türkiye böylece bu ülkede kendi doğalgaz kuyularını açıp, tüketiminin bir bölümünü karşılayabilecek.

Hatta rezerv miktarına göre yurtdışına satış bile gündeme gelebilecek. Aynı şekilde Türkiye petrol araması da yapabilecek. Ayrıntılarsa 15 gün içinde Ankara"ya gelecek İran Petrol Bakanı Hamaney ile netleştirilecek. Bu gelişmenin bölgedeki enerji dengelerini değiştireceğini belirten Enerji Bakanlığı yetkilileri, İran"ın Türkiye"ye yakınlaşmasında son dönemde yaşanan uluslararası gelişmelerin etkili olduğunu belirtiyor.

İran"ın desteği bununla da sınırlı değil. Mottaki, bir türlü Türkiye"ye getirilemeyen Türkmenistan doğalgazının da İran boru hattından ulaştırılmasını önerdi. Böylece Türkmen gazı İran gazıyla birlikte Türkiye"ye gelecek, buradan da Avrupa"ya sevkedilebicek. Ancak bu önerinin, ABD tarafından olumlu karşılanmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Başbakan Erdoğan"ın geçtiğimiz günlerde yaptığı Türkmenistan ziyareti öncesi ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Sullivan başkanlığındaki heyet de bu yöndeki telkinlerini Enerji Bakanlığı"na iletmişti

Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde