'İnternet, marketleri sarsıyor'

'İnternet, marketleri sarsıyor'

ABD'DE BULUNAN GÜNGÖR URAS, ALIŞVERİŞ DÜNYASINDA YAŞANAN DEĞİŞİMİ YAZDI.

'İnternet, marketleri sarsıyor'
16px
24px
28.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Güngör Uras'ın yazısı

Bakkalları marketler sarstı, marketleri internet sarsıyor

New York'ta şehir içindeki marketlerin başına bugün gelen, yarın İstanbul'da şehir içindeki marketlerin de başına gelecek. New York'ta şehir içindeki marketler artan kiralar ve internetten satış yapan şirketlerin rekabeti nedeniyle kapanıyor.

New York'ta yoğun yaşamın olduğu Manhattan bölgesinde faaliyet gösteren her biri 600-1.000 metrekare satış alanına sahip marketlerin sayısı geçen on yılda yarıya inmiş. Gelecek on yılda bugün faaliyette bulunanların da en az yarısının kapanacağı tahmin ediliyor.
Süpermarketlerin yoğun insan trafiğinin bulunduğu sokaklardaki binalarına özellikle bankalar çok yüksek kira teklif ediyor.

Kiralar arttı
The New York Times'ta bu konuda bir araştırması yayımlanan Terry Pristin, ana caddelerdeki süpermarket binalarının metrekaresine bankaların yıllık 2.500 dolar kira ödemeye hazır olduklarını belirtiyordu.
Süpermarket zincirlerinin birinin yöneticisi ise şehir içindeki dükkânların metrekaresinin yıllık kirasının 1.350 dolar olduğunu, satılan her ürünün üzerine en az yüzde 8 kira yükü bindiğini söylüyor.
Kira yükü on yıl önce cironun yüzde 2'si dolayında imiş.

New York'un yoğun yaşam ve yerleşim bölgesi olan Manhattan'daki bakkal ve marketlerin yıllık cirosunun 2.1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

2002 yılında kurulan ve internetten her türlü bakkaliye maddesi, et, balık, sebze satan "Fresh Direct" isimli firmanın yıllık cirosu ise (tek başına) 200 milyon dolara ulaşmış durumda.

İnternet iş yapıyor
İnternet adresine girince o günün ürünleri ve fiyatları bilgisayar ekranına yansıyor.
Fransız ve Yunan beyaz peynirlerinin kilosu yaklaşık 16 dolar, Bulgar beyaz peyniri 12 dolar. Bulgar kaşarının kilosu da 12 dolar. Deniz levreği, temizlenmiş derisi, kemiği ayrılmış lop et olarak kilosu 28 dolara satılıyor. Domatesin kilosu 6 dolar. Bakkalda, manavda, kasapta ne satılıyor ise hepsi ekrana fiyatlarıyla, görüntüleriyle diziliyor.
"Fresh Direct" firması gibi internetten satış yapan firmalardan devamlı alışveriş yapanlar üye olduklarında kredi kartı numaraları da kayda girdiğinden her siparişte kredi kartı numarası vermek zorunda kalmıyor. Akşam 21.00'e kadar verilen siparişler ertesi günü öğle saatlerinde kutu içinde evlere teslim ediliyor.

Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde