İnşaatçılar TOKİ'yi mahkemeye verecek

İnşaatçılar TOKİ'yi mahkemeye verecek

İnşaat sektörü temsilcileri, esas işi dar gelirliler için ucuz konut üretmek olan TOKİ'yi mahkemeye verecek

İnşaatçılar TOKİ'yi mahkemeye verecek
16px
24px
27.06.2008 13:59
ABONE OLgoogle
İnşaat sektörü temsilcileri, esas işi dar gelirliler için ucuz konut üretmek olan TOKİ'nin lüks konuta girmesinin yanında yol, okul ve köprü inşaatına da soyunduğunu belirterek, haksız rekabet olarak niteledikleri bu durumu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.

TOKİ'nin inşaat sektörüne girmesinin ardından sorunları artan inşaat sektörü çözüm arayışında. Bir araya gelen Bursa'daki sektör temsilcileri sorunlarını masaya yatırdı. Toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şenol Şimşek, Müteahhitler Derneği Başkanı Sabit Çakmak, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Başkanı Tuncer Dikensak, EMİRKOP Başkanı Kamil Dalgıç, İnşaat Sürveyan ve Kalfalar Derneği Bursa Şube Başkanı Ömer Geçici, ANASİAD Başkanı Eyüp Kutlucan katıldı.

Sektör temsilcileri yaşadıkları sorunları tek tek dile getirdiler. Katılımcılar TOKİ'nin ucuz konut yerine lüks konutlara yöneldiğini, bunun da Bursa'nın 5 yıllık inşaat ihtiyacını karşılayacak boyuta çıktığını belirttiler. TOKİ'nin asıl işi olan sosyal konutları yapmak yerine yol, okul, köprü de dahil inşaat sektöründeki serbest müteahhitlerin bütün alanlarına girecek işlere yöneldiğini belirten konuşmacılar, ayrıca sektörün başta gelen diğer sorunları arasında demir, çelik, çimento ve akaryakıta gelen yüksek zamlar ve yüksek işçilik maliyetlerine dikkat çektiler.

Toplantının çözüm önerileri bölümünde konuşan İMO Başkanı Necati Şahin, çözüm için geniş kalımlı bir panel düzenlenmesini, bu panele ilgili kuruluşların ve siyasetçilerin davet edilmesini önerdi. Emir-Koop Başkanı Kamil Dalgıç da öneri olarak sektörün sorunlarını bilindiğini, ancak sıkıntının boyutunu gözler önüne sermek için sektör temsilcilerinin tamamının katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyunu ve yetkililerin uyarılmasını istedi. Müteahhitler Derneği Başkanı Sabit Çakmak ise Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirtip TOKİ'nin haksız rekabet nedeniyle sektöre verdiği zarar nedeniyle topluca mahkemeye verilmesini önerdi. Mimarlar Odası Başkanı Şenol Şimşek de Bursa'da geniş katılımlı sivil bir kent konseyi oluşturulması ile sorunların çözüleceğini bunu dışındaki çalışmaların sonuç vermeyeceğini savundu. Şimşek alınacak her karara oda olarak destek vereceklerini de belirtti.

İnşaat Sürveyan ve Kalfalar derneği Başkanı Ömer Geçici ise Bursa'daki tüm milletvekillerinin katılacağı geniş katılımlı ir toplantı önerdi. Geçici bu toplantıda sorunların dosya halinde siyasetçilere sunulmasını ve takibinin istenmesini önerdi. Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Başkanı Tuncer Dikensak da TOKİ'nin mahkemeye verilmesinin gerekliliğine inandığını belirtip diğer tüm önerilere de destek olacaklarını belirtti.

Bursa/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde