İki bakanlık arasındaki haciz krizini Başbakan çözecek

İki bakanlık arasındaki haciz krizini Başbakan çözecek

Maliye ile Enerji Bakanlığı arasındaki haciz kavgası için devreye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan giriyor.

İki bakanlık arasındaki haciz krizini Başbakan çözecek
16px
24px
03.11.2008 09:46
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, 700 milyon YTL'lik vergi borcu dolayısıyla Enerji Bakanlığı bünyesindeki Botaş'a haciz kararı almıştı.

İki kurumu karşı karşıya getiren kriz, önceki gün tekrar masaya yatırıldı. Geçen ay yapılan görüşmelerde borcun bakanlıklar arasındaki alacaklardan mahsup edilmesi kararlaştırılmıştı. Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, çözüm için yeniden bir araya geldi.

Bürokratların da katıldığı toplantıda anlaşmazlığın en kısa sürede sonuçlandırılıp onay için Başbakan'a sunulması kararlaştırıldı. Konuya ilişkin son sözü Başbakan Erdoğan söyleyecek. Kamu kurumlarını haczin eşiğine getiren sorun, enerji KİT'lerinden Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (Tedaş)'ye ait borçlardan kaynaklanıyor.

Özelleştirme kapsamına alındığı için Maliye'ye bağlı bir kuruluş olarak görünen Tedaş, belediyeler başta olmak üzere abonelerinden düzenli tahsilat yapamadığı için elektrik aldığı Enerji Bakanlığı'na bağlı Tetaş ve Eüaş, düzenli ödeme yapamıyor. Düzenli tahsilat yapamayan Eüaş'ın da Botaş'a borcu var. Tedaş'ın Enerji Bakanlığı'na bağlı diğer KİT'lere toplam 10 milyar YTL borcu bulunuyor.
 
Ercan Baysal/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde