Hükümet 40 bin işletmeyi kurtarıyor

Hükümet 40 bin işletmeyi kurtarıyor

40 bin işletmeyi içeren KOBİ'lerin borçları yeniden yapılandırılıyor. Bankalara olan toplan 1 katrilyonluk borç hükümetin çabasıyla yeniden ele alındı.

Hükümet 40 bin işletmeyi kurtarıyor
16px
24px
21.11.2006 14:26
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KOBİ'lerin yaklaşık 1 katrilyonluk borçlarının Anadolu Yaklaşımı ile yeniden yapılandırılacağını belirterek, "Borçları bankaların takibinde olan en az 40 bin işletmeyi takipten kurtarıyoruz" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, AK Parti Meclis grubu toplantısında yaptığı konuşmada Anadolu Yaklaşımı çerçevesinde KOBİ'lerin borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu'nun dün imzaya açtığı Anadolu Yaklaşımı ile 2001-2002 ekonomik krizi nedeniyle sıkıntıya düşen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) mali sektöre yani bankalara olan borçlarının yeniden yapılandırılacağını belirten Başbakan Erdoğan, "Bankaların KOBİ'lerden alacaklarını hem yeniden yapılandırmış oluyoruz hem de üretim ve istihdama büyük katkıda bulunmuş oluyoruz" dedi.

Türkiye'de ekonominin omurgasının KOBİ'ler olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, kendilerinden önceki hükümet döneminde kamuoyunda "İstanbul Yaklaşımı" olarak bilinen 4743 sayılı yasa kapsamında 320 büyük firma için çözüm üretildiğini ancak KOBİ'lerin kaderine terk edildiğini söyledi. Bu yasa ile 6 milyar dolarlık borcun yeniden yapılandırıldığını hatırlatan Erdoğan, Anadolu Yaklaşımı adı KOBİ'leri gözeten bir düzenleme yaptıklarını ve KOBİ'lerin 31 Aralık 2005 tarihinden önceki 1 katrilyon civarındaki borçlarının yeniden yapılandırılacağını açıkladı.

Erdoğan, KOBİ'lerin borçlarının İstanbul Yaklaşımı ile yeniden yapılandırılan borçların 6'da birinden daha az olduğunu belirterek, "Borçları bankaların takibinde olan en az 40 bin işletmeyi takipten kurtarıyoruz. 320 değil" diye konuştu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) bu konuda bir düzenleme çıkaracağını ifade eden Erdoğan, BDDK'nın çerçeve anlaşmaları düzenleyeceğini ve borçlu KOBİ ile alacaklı bankanın sözleşme imzalayacağını dile getirdi. Erdoğan, yasa ile KOBİ'lerin 3 ay içinde kamuya olan borçlarını da yürürlükteki mevzuat çerçevesinde erteleyebileceklerini ve yasanın sosyal yanlarının da bulunduğunu vurguladı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde