Hedef 50 milyon dolarmış

Hedef 50 milyon dolarmış

BORSADA YATIRIMCILARA ZARARA UĞRATAN ZANLIILALARIN DÖKÜMANLARI ELE GEÇTİ.

Hedef 50 milyon dolarmış
16px
24px
08.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Borsa Operasyonu'na takılan zanlıların yıllık hedeflerinin 50 milyon dolar olduğu ortaya çıktı. Şişli Başsavcılığı'nın talimatıyla yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Polisi 6 ay boyunca, 4 ayrı grup halinde çalışan çete üyelerinin telefonlarını teknik takibe aldı. Borsa uzmanları gibi çalışan ve telefon görüşmelerinde adı geçen şirket hisselerinin teknik analizini yapan polis, şirketlere ait kağıtlar yönelik manipülatif işlemleri telefon kayıtlarıyla birlikte tespit etti.

TELEFON ELE VERDİ

Polisin teknik takibine, çete liderlerinin yaptığı ve hedeflerini ortaya koyan bir telefon görüşmesi de takıldı. Zanlıların yaptıkları telefon görüşmesinde bir yıllık hedeflerinin 50 milyar dolar olduğunu söyledikleri belirlendi. Bu görüşme polis kayıtlarına geçirildi. Görüşmede ayrıca bu hedefte en fazla bir yıl gecikme olabileceği konuşuldu.

HİSSELERE EL KONULDU

Polis teknik takip ve borsa işlemleri sonucu elde ettiği delilleri Şişli Savcısı Mecit Ceylan'a sundu. Ceylan da operasyonun başlaması için talimat verdi. Polis, zanlıların manipülasyon amacıyla kullanacağı ileri sürülen 20 milyon dolarlık hisse senedine el konuldu.

Zanlılar hakkında "çete kurmak", "kara para" ve "SPK'ya muhalefet" suçlarından işlem yapılacak. Soruşturma kapsamında Şişli 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından haksız kazanç elde ettikleri ve aralarında gözaltına alınan zanlıların yakınlarının da bulunduğu 131 kişinin tüm mal varlıklarına tedbir konulmuştu.

Öte yandan gözaltına alınan 36 kişiden 12'si, polisteki sorgularının ardından dün serbest bırakıldı. 24 zanlı bugün adliyeye sevkedilecek.

Bu arada SPK, Kristal Kola hisse senedinde 9 Ekim-13 Aralık 2002 döneminde gözlenen fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle Mecnur Çolak, Mahmut Kiras, İsmail Özcan, Abidin Yalçın, Birhan Ablak,Yusuf Sel ve Abdurrahman Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Tolga Atar/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde