Halkbank artık alacağına şahin

Halkbank artık alacağına şahin

Özelleştirme kapsamına alınan ve önümüzdeki ay ihale ilanına çıkılması beklenen Halk Bankası'nda yıllardan beri süren donuk alacak sorununa çözüm arayışları sürerken, Banka artık ''alacağına şahin'' görünüyor.

Halkbank artık alacağına şahin
16px
24px
20.08.2006 11:24
ABONE OLgoogle

Nitekim, finansal yeniden yapılandırma çalışmaları süren Bankada 2003 yılı başından bu yana, ana para tutarı toplam 1,2 milyar YTL olan donuk alacaklardan 756 milyon YTL'ye varan tahsilat gerçekleştirildi. A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, bu denli tahsilat yapılmasına karşılık, öncelikle tahsilat faizden yapıldığı için Bankanın donuk alacaklarının tutarı ancak 1 milyar 80 milyon YTL'ye indi. Halk Bankası, bu tür takipteki kredilerinden bu yıl içinde 200 milyon YTL tutarında tahsilat yapmayı hedefliyor.

NASIL TASFİYE EDİLECEK?

Bankanın söz konusu alacakların yaklaşık yüzde 20'si (220 milyon YTL) İstanbul Yaklaşımı kapsamında finansal yeniden yapılandırmaya tabi tutuldu. İstanbul Yaklaşımı kapsamında 41 firma ile protokol yapılırken, bunlardan 2'si borcunu defaten ödedi, 38'i de düzenli olarak ödemelerine devam ediyor. Donuk kredilerin yüzde 5'i de (55 milyon YTL) Banka tarafından '100 bin YTL'nin altında borcu bulunanların borcunun yeninden yapılandırılması' kapsamında protokole bağlandı.

YÜZDE 50'Sİ TAHSİL EDİLEBİLECEK

Geriye kalan yüzde 75'lik kısmın ise normal icra yoluyla takibi sürerken, bunlardan en azından yüzde 50'sinin tahsilatının mümkün görüldüğü belirtiliyor. Öte yandan, 1 milyar 80 milyon YTL'lik alacağın yüzde 89'luk kısmı 50 bin YTL ve üzeri borçlardan oluşuyor ve toplam 894 kişinin üzerinde bulunuyor. Geriye kalan yüzde 11'lik borç ise 41 bin kişiye ait durumda.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde