Güven'i kim kaptı?

Güven'i kim kaptı?

Ziraat Bankası ile Groupama arasındaki Güven Sigorta yarışını kim kazandı?

Güven'i kim kaptı?
16px
24px
14.06.2008 09:41
ABONE OLgoogle

Fransız Groupama, Güven Sigorta"yı 350 milyon YTL"ye satın aldı. Edinilen bilgiye göre, yapılan satın alma anlaşmayla Groupama, 10 yıl boyunca Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği"yle çalışacak. Türkiye genelinde 2 bine yakın Tarım Kredi Kooperatifler Birliği bulunuyor. Bu Birlik"ler aynı zamanda Güven Sigorta"nın acenteliğini de yapıyor.

İki yıl önce Başak Emeklilik ve Başak Sigorta"yı satın alan Groupama böylece, Türkiye"deki sigorta yatırımlarını büyütmüş oldu. Satın almayla ilgili olarak Groupama"nın ana şirketinin önümüzdeki günlerde bir açıklama yapması bekleniyor.

Ziraat"la rekabet etti
Türkiye"ye 1991 yılında Güneş Sigorta"nın yüzde 30 hissesini satın alarak giren Groupama, 2006 yılında özelleştirmeyle Ziraat Bankası"nın Başak Sigorta ve Başak Emeklilik"teki hisselerini alarak faaliyetlerini artırdı. Bu arada Groupama, Güven Sigorta"nın satın alınması konusunda Ziraat Bankası"yla kıyasıya bir rekabete girmişti. Bilindiği gibi Ziraat Bankası, geçen ay, Güven Sigorta"yla ilgilendiğini açıklamıştı.

Groupama tarafından yapılan açıklamalarda, "potansiyel" nedeniyle grubun Türkiye"deki faaliyetlerini artırmak istediği dile getirilmiş, Güven"e yapılan teklif geçtiğimiz günlerde artırılmıştı.

Pazar payı artacak
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği"nin verilerine göre, Güven Sigorta"nın hayat dışı ürünlerdeki pazar payı yüzde 2.65, Başak Groupama"nın ise yüzde 5.10 oranında.

Satın alma sonucunda iki şirketin toplam pazar payı 7.75"e çıkacak. Böylece, hayat dışı pazarında 8"inci sırada bulunan Başak Groupama, 5"inci sıraya yerleşecek.

 6 milyon dolara satın almıştı

1900 yılında Fransa"da çiftçilerin çeşitli risklerden korunmak için yaptıkları girişimle kurulan Groupama"nın en önemli özelliğini tarım sigortaları oluşturuyor. Grup, 2 bine yakın Tarım Kredi Kooperatifi acentesi bulunan Güven Sigorta"yı "tarım uzmanlığı" nedeniyle istiyordu.

Cumhuriyet döneminin ilk sigorta şirketi olan Güven Sigorta, 1924 yılında İtimad-ı Milli adıyla kuruldu. 1935 yılında şirketin adı "Güven Türk Anonim Sigorta Sosyetesi" olarak değiştirildi. 1947 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü unvanını kazananan Güven"in "sosyete" unvanı da "şirket" olarak değiştirildi.

Hisseleri 1983 yılında Ziraat Bankası"na devredilen Güven Sigorta, 2000 yılında özelleştirildi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Güven Sigorta"nın yüzde 99.90"lık kamu hissesini 6 milyon dolara özelleştirme yoluyla satın aldı.
Bu arada Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri"nin satıştan elde edeceği
350 milyon YTL"yi tarımsal alanda yapılacak yatırımlarda kullanmayı planladığı öğrenildi.

Ayfer Yıldız/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde