Güler: Nükleer enerjiyi keyfimizden istemiyoruz

Güler: Nükleer enerjiyi keyfimizden istemiyoruz

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ''75-77 doları gören petrol fiyatları karşısında nükleeri düşünmemiz lazım. Önlemini aldıktan, yeni teknoloji ile yapıldıktan sonra problem söz konusu değil'' dedi.

Güler: Nükleer enerjiyi keyfimizden istemiyoruz
16px
24px
26.04.2006 22:18
ABONE OLgoogle

'1. Ulusal Türkiye'de Enerji ve Kalkınma' sempozyumunda konuşan Güler, sürdürülebilir kalkınmayı 3 ayağa oturttuklarını, bunların ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlar olduğunu anlattı.
      Türkiye'nin çok önemli bir coğrafi konumu bulunduğuna işaret eden Güler, 'Bize bahşedilen geçiş coğrafyası konumumuzu değerlendirmek istedik. Çünkü bilinen enerji kaynaklarının yüzde 70'i doğu ve güneyimizdedir. Batı'da tüketiciler vardır. Biz de Türkiye'yi transit ve ticaret ülkesi olarak düşünüyor ve bu coğrafyadan sonuna kadar fayda sağlamak istiyoruz. Bu da hem dış politikayı hem de enerji politikamızı etkiler' diye konuştu.
      Güler, Türkiye'nin enerji politikasının olmadığına yönelik eleştirilerin haksız olduğunu vurgulayarak, 'Enerji politikamızın olmaması, dünyanın en büyük 10 ekonomisi içende olmayı hedefleyen bir ülke olarak düşünülemez. Türkiye'nin de mevcut enerji politikası vardır' dedi.
      Enerji politikasının karmaşık bir mesele olduğunu kaydeden Güler, Türkiye'nin yatırım yapması, hızlı büyümesi gerektiğini bildirdi.
      Enerjinin enflasyonun düşmesinde çok büyük payı olduğunu dile getiren Güler, siyasi belirsizliklerin de özellikle akaryakıt fiyatlarını belirlediğini, petrol fiyatlarının yüksekliğinin de ekonomik değil, daha çok siyasi bir mesele olduğunu söyledi.
      Bakan Güler, bu noktada petrol aramaya ağırlık verdiklerini ifade ederek, 'TPAO'nun yatırım bütçesi 4'e katlandı. Denizler dahil olmak üzere her yeri deliyoruz. Bu petrolü de doğal gazı da bulmaya azmettik. Çünkü etrafımızda varken, biz de olmaması kafamızı karıştırıyor' diye konuştu.
      Tarım sahalarının boş olduğunu, buralarda pekala biyodizel ve biyoetanol üretmek için tarımın geliştirilebileceğini belirten Güler, 'Yani yeraltında ararken yer üstünde de arıyoruz' dedi.
      Hidrojen Enerji Merkezi'nin kurulduğunu anımsatan Güler, 'Yani olması gereken şeyleri yapıyoruz. Bu kulvarda biz de yarışıyoruz' değerlendirmesinde bulundu.
     
    
'5 SÜTUN'
      Enerji Bakanı Güler, şöyle konuştu:
      'Yenilenebilir enerji varken, nükleere neden giriyoruz diyorlar, keyfimizden girmiyoruz. Tek tarafı dinlerseniz, pekala baştan çıkabilirsiniz. Lobiler birkaç mücadele içinde olabiliyor. O yüzden her yönünü gözden geçirmek gerekiyor. Türkiye'de özellikle enerjide duyduklarınızın yüzde 10'una, gördüklerinizin yarısına inanın. Kömüre çok büyük ağırlık verdik, hidrolik santralde büyük talep var, jeotermal de çok büyük adımlar attık, çünkü Türkiye'nin altında çok büyük bir soba var, rüzgarda istenen olmadı, ama teşvik edeceğiz, yenilenebilir enerji konusunda gerekeni yaptık, lisansları hızlandırmaya çalışıyoruz. Liberalizasyonu sağlayarak rekabet koşullarını aratıyoruz, yeni kanunlar çıkarıyoruz.
      Sistemimizi 5 sütun üzerine oturtmak istiyoruz. Doğal gaz, kömür, hidroelektrik, yenilenebilir enerji ve nükleer. Biz doğal gaza fazla ağırlık verdiğimiz için burada dışa bağımlılığımız var. Kömür ve suyu ihmal etmişiz. Burada yeniden gaza bastık ve yeniden kömür aramaya ağırlık verdik, kömür arama hamlesi başlattık.'
     
     'BTC AVANTAJ SAĞLAYACAK'
      Coğrafi konum başta olmak üzere enerji politikasında kaynakları iyi değerlendirmek istediklerini belirten Güler, şöyle devam etti:
      'Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) bunlardan biridir. Bu dünyanın en büyük projelerinden biri, 4 milyar dolarlık bir projedir. Hazar petrolünü alıp, Azerbaycan'dan Gürcistan'dan geçirip Türkiye'nin dağlarını taşlarını aşarak, Ceyhan'dan denize iniyor. BTC'nin göreve geldiğimizde inşaatı yüzde 0

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde