Gül, yatırıma çağırdı

Gül, yatırıma çağırdı

Cumhurbaşkanı Gül ve Kuveyt Emiri Al-Sabah, Türk-Kuveyt İş Konseyi toplantısına katıldı

Gül, yatırıma çağırdı
16px
24px
02.04.2008 12:35
ABONE OLgoogle

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah ile birlikte Türk-Kuveyt İş Konseyi toplantısına katıldı.

Toplantıya Devlet Bakan Hayati Yazıcı, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Sabah Al-Salem Al-Sabah, Maliye Bakanı Mustafa Casim Al-Şimali, Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Abdullah Abdulaziz Al-Duwaikh, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, DEİK Başkanı Rona Yırcalı, Türk-Kuveyt İş Konseyi Başkanı Fehmi Akın, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, işadamı Ahmet Çalık, Zeynel Abidin Erdem'in de aralarında yer aldığı çok sayıda konuk katıldı. Toplantıda ayrıca TOKİ ve Kuveyt Yatırım İdaresi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Resmi ziyaret kapsamında Türkiye'de bulunan Kuveyt Emiri Al-Sabah Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'a geçti. Al-Sabah Sait Halim Paşa Yalısı'nda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Kuveyt İş Konseyi toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan DEİK Başkanı Rona Yırcalı, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere dikkat çekti. Yırcalı, son yıllarda iki kardeş ülke arasında sıklıkla gerçekleşen ziyaretlerin ilişkilerin gelişmesi yolunda önemli adımlar olduğuna işaret etti. Yırcalı, "Buna rağmen ne yazık ki ticaretimiz 310 milyon dolar gibi düşük bir seviyede. Umarım karşılıklı ticaret yatırımlarımı artırabiliriz" dedi. Yırcalı, Türkiye'nin son yıllarda ekonomik alanda atılımlar gerçekleştirdiğini belirterek tüm ülkelerin gözünün Türkiye'de olduğunu anlattı. İslam dünyasının ticari ilişkilerinin düşüklüğüne dikkat çeken Yırcalı, "Bundan dolayı İKÖ'nün iki aktif üyesi olan Türkiye ve Kuveyt arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine DEİK olarak özel önem veriyoruz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı konuşmada, ziyaretin sadece iki ülke arasında değil tüm körfez ülkeleri ile Türkiye arasında yeni bir sayfanın açılmasını sağlayacağını söyledi. Gül konuşmasını şöyle sürdürdü, "Değerli kardeşimin ve benim burada olmamız sizleri teşvik ettiğimizi gösteriyor. Artık iş sizlere kalıyor. İş birliği yapmanızı tavsiye ediyoruz. Değerli kardeşim Al-Sabah'ı ve misafirleri Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim."

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının ardından TOKİ ile Kuveyt Yatırım İdaresi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İmza töreninin ardından DEİK Başkanı Rona Yırcalı, Kuveyt Emiri Al-Sabah'a hediye takdim etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde