Goldaş'tan 'ihtilaflı altın' açıklaması

Goldaş'tan 'ihtilaflı altın' açıklaması

Goldaş, Societe Generale'in '15 ton altınınımız kayboldu' suçlamasına cevap verdi..

Goldaş'tan 'ihtilaflı altın' açıklaması
16px
24px
21.03.2008 15:09
ABONE OLgoogle

Goldaş Kuyumculuk , Fransız Bankası Societe Generale'in şikayet konusu ettiği ticari ihtilaflı miktarın 94 milyon dolar değerinde 3,250 kilogram altın olduğunu İMKB'ye bildirdi. Şirketin İMKB'nin talebi üzerine yaptığı bu açıklamanın ardından işlem sırası açılan hisseleri, ikinci seansa, yüzde 9.86'lık değer kaybıyla taban seviyesi olan 2.56 YTL seviyesine gerileyerek başladı.

Goldaş hisseleri dün de yüzde 7.79 değer kaybetmişti. Fransız Societe Generale'in Goldaş hakkında suç duyurusu yaptığına ilişkin haberlerin gazetelerde yayımlanmasının ardından İMKB, şirketten açıklama isteyerek hisse senedinin işlem sırasını bu sabah geçici olarak kapatmıştı.

Gazete haberlerine göre, Fransız Societe Generale, Goldaş’a satılması için verdiği 500 milyon dolar değerindeki 15 ton altından bir daha haber alamadıklarını iddia ederek Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu; Goldaş ise yazılı bir açıklamayla suçlamaları yalanladı. Goldaş CEO'su Sedat Yalınkaya yaptığı açıklamada, haberleri "asılsız suçlamalar" diye niteleyerek, "Söz konusu Fransız Bankası Societe Generale ile 5 seneden bu tarafa cari hesap usulünde çalışmaktayız. Şu anda Fransız Bankası Societe Generale ile şirketimiz arasında tamamen ticari bir ihtilaf söz konusudur. Söz konusu ticari ihtilafın bu düzeye taşınmasını art niyetli bir hareket olarak görüyoruz" dedi

Hisseleri yüzde 9.86 düştü

Societe Generale ile yaşadığı ihtilafla ilgili olarak İMKB'nin talebi üzerine yaptığı açıklama sonrasında hisselerinin işlem sırası açılan Goldaş Kuyumculuk ikinci seansa yüzde 9.86'lık değer kaybıyla 2.56 YTL seviyesine gerileyerek başladı. Dün de haberlerin medyada yer almasıyla birlikte Goldaş'ın hisseleri 7.8 oranında düşmüştü.

Fransız Societe Generale'in iddialarını okumak için tıklayın 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde