'Geldikleri gibi gittiler'

'Geldikleri gibi gittiler'

Başbakan Erdoğan, belde belediyelerinin kaldırılmasını eleştirenlere nasıl yanıt verdi..

'Geldikleri gibi gittiler'
16px
24px
04.03.2008 14:33
ABONE OLgoogle
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belde belediyelerinin kalktığı yerlerde hizmetin daha iyi yapılması için gerekli tüm önlemlerin alındığını, alınacağını belirterek, "Belde belediyelerin kalktığı yerlerde hizmetin daha iyi yapılması için gerekli tüm önlemler alınmıştır, alınacaktır" dedi.

Erdoğan, partisinin grup toplantısın yaptığı konuşmada, İsrail'in Filistin halkına Gazze'de uyguladığı şiddetin insaf boyutunu aşan hal aldığını belirterek, "Dünden bu yana Gazze'de sükunetin büyük ölçüde sağlanmış olmasından, İsrail'in operasyonu sona erdirmesinden bizler memnuniyet duyuyoruz. Önemli olan çatışmaların yeniden başlamasını engellemektir. Oradan gelen çığlığa karşılık vermeyi görev kabul ediyorum. Hiçbir millet, ulus, halk gibi, İsrail halkı da bu kadar kan ve şiddeti içine sindiremez" dedi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Muhammet Abbas'la telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Erdoğan, Ortadoğu'da barış sesleri ne zaman yükselse, karşılıklı adımlar atılsa, iki tarafta şiddetin artığına işaret etti. Erdoğan, iki ülke arasında barış müzakerelerinin bir an önce başlamasını istedi. Erdoğan, Türkiye olarak bundan sonra da Ortadoğu'da barışın tesisine her türlü katkıyı yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Erdoğan, son dönemde yerel yönetimlerin hem temel hizmet alanlarında, hem şehircilik, hem de sosyal alanlarda büyük atılım içinde olduklarına işaret ederek, "Yerel yönetimlerimizin daha etkin ve verimli hizmet sunabilmelerinin sağlanması şarttır. Bu nedenle yerel yönetimlerin sıkıntılarını giderecek 2 önemli yasal düzenleme Meclis gündemindedir. İstanbul gibi bir şehrin belediye başkanlığını yapmış bir insan olarak, belediyeciliğin ne olduğunu az çok bilen bir insan olarak bu değerlendirmeleri yapıyorum. Hissiyatla konuşmuyorum" dedi.

Erdoğan, yerel yönetimlerin halkın mahalli ve müşterek nitelikli bir türlü ortaya koyamadığı sıkıntılar nedeniyle beklediklerini elde edemeyen sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Erdoğan, yerel yönetimlerin halkın demokrasiyle bütünleşmesini sağladığını aktardı. Erdoğan, son dönemde yerel yönetimlerin görev ve sorumluluklarının oldukça genişlediğini belirterek, yerel yönetimlerle ilgili yaptıkları düzenlemelerle ilgili değerlendirmede bulundu. Vatandaşlara seslenen Erdoğan, "Bunları bir siyasi rant hesabıyla yapmıyoruz. Tüm bunları biz ülkemizi belediyecilikte de çağdaş, muasır medeniyetler seviyesine nasıl çıkarırız bu nedenle yapıyoruz. AK Parti bu siyasi riski nasıl göze alıyor diye kendinize soracaksınız. Biz ülkemize hizmet sevdalısıyız. Bunun bedeli neyse, bu bedeli ödemek suretiyle bu adımı atarız, atacağız" diye konuştu.

Bütün dünyada yerelleşme eğiliminin ve yerel yönetimlerin sorumluluk alanlarının arttığına işaret eden Erdoğan, "Kalkıp belli yerlerde halkı bir araya getirip mitingler yapmak, halkı yanlış bilgilendirmek suretiyle bu yollara girmeleri bana göre dürüst bir davranış tarzı değildir. Biz oraları yerel yönetimlerden mahrum etmiyoruz ki, oraları daha da güçlenmesine bu yasayla zemin arıyoruz tam aksine. Yerel yönetimleri daha verimli hale getirerek yerel hizmetlerin kalitesini arttırmamız şarttır" diye konuştu.

MAHALLİ İDARELERİN PAYI ARTACAK

"Güçlü, etkili, verimli yerel yönetim yapıları kurmamız gerektir "diyen Erdoğan, yerel yönetimlerde yeniden yapılanma meselesinin uzun zamandır konuşulduğunu, bunun da kendi dönemlerinde başlamadığını aktardı. Anayasanın 127. maddesi mahalli idarelere görev ve sorumluluklarıyla ilgili gelir kaynakları yaratılmasını zorunluluğa bağladığını ifade eden Erdoğan, "Yerel yönetimlerin mali yapılarını güçlendirecek her türlü önlemi almayı görev biliyoruz" diye konuştu.

Mahalli idarelere ayrılan pay tutarını yüzde 30 oranında artırdıklarını anlatan Erdoğan, "Geçen yıl mahalli idarelere gönderilen 13.3 milyar YTL, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle 4 milyar YTL artacak, 17.5 milyar YTL olacaktır" dedi.

Yerel yönetimlere aktarılan payların dağılımında nüfusa ilave olarak performans, gelişmişlik gibi yeni kriterler getirdiklerine işaret eden Erdoğan, "Nüfusu 10 binin altında olan belediyelere mali yardım için Maliye Bakanlığı bütçesine denkleştirme ödeneği konulması öngörülmektedir. Bu, küçük belediyeleri rahatlatacak bir düzenlemedir. Bu kanunda yer alan vergi ve harçlara ilişkin maktu miktarların her yıl yeniden değerleme oranı katsayısına göre arttırılması gündeme gelecek" diye konuştu.

Vergi ve harçların yeniden düzenlediğini, uygulamanın basitleştirildiğini ve kolaylaştırıldığını aktaran Erdoğan, "Daha adil uygulamalar geliyor. Belediyeleri 5 sıraya ayırıyoruz. Vergi yükünü gelişmişlik durumuna göre azaltıyoruz. Bürokrasi ve kırtasiyeciliği arttıran uygulamaları da kaldırıyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, 2 bin 262 belediyenin nüfuslarında yüzde 1 ile 87 azalma olduğunu belirterek, nüfusların ne kadar abartıldığı, kabartıldığının burada ortaya çıktığını kaydetti. Erdoğan, belediye gelirlerinde düşme olmaması için gereken her türlü tedbiri aldıklarına dikkat çekti.

Köy kanununun değiştirilmesine yönelik hazırlıkların da devam ettiğini kaydeden Erdoğan, "Yerel yönetimlerde görev ve etki alanını düzenlemek ve belediyelerin mali yapılarını güçlendirmekle, yerel yönetimlerde reformları tam olarak yapmış olmuyoruz. Büyükşehir belediyeleri içinde ilçe belediyeleri kurulması ve bazı kanunlarda değişiklik yapan kanun tasarısı bunun için hazırlanmıştır" dedi.

EN UFAK SIKINTIYA GEREK YOK

Belde belediyelerinin kalktığı yerlerde hizmetin daha iyi yapılması için gerekli tüm önlemlerin alındığını, alınacağını söyleyen Erdoğan, "Bu beldelerde yaşayan vatandaşlarımızın en ufak sıkıntı duymasına neden yoktur. Belde belediyelerin kalktığı yerlerde hizmetin daha iyi yapılması için gerekli tüm önlemler alınmıştır, alınacaktır. Temel alt yapı hizmetleri daha kaliteli olarak sunulacaktır. Bu beldeler cazibesini yitirmeyecek, belki de arttıracaktır. Köyden kente göçe sebebiyet verilmeyecektir" diye konuştu.

Konuşmasında, muhalefetin yeni düzenlemeye yönelik eleştirilerine de cevap veren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "AK Parti burada siyasi rant peşinde koşmuyor. Siz bu ülkeyi çağdaşlaştırmaktan korkuyorsunuz. Bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktan korkuyorsunuz. Siz hangi belediyeyi aldınız da bir örnek belediyecilik sergilediniz, bunu gösterin. Yok. Çünkü bu bir sevdadır, bu hizmet bir sevdadır, başaramazlar. Aldıkları, kazandıkları yerlerde maalesef hep hüsran var. Parçalı yönetim yapısına biz bu nedenle son veriyoruz. Bu meseleyi siyasi malzeme konusu yapmak doğru değildir. Önemli olan halkın gerekli hizmeti en iyi şekilde alabilmesidir" dedi.

Erdoğan, kendisinin bu yasadan tatmin olmadığını belirterek, "Ben istiyorum ki büyükşehirler de il belediyeleri de dahil olmak üzere mülki sınırların plan noktasında bir plana sahip olması için tek belediyeye verilmesi. Şu anda belediyelerimizde plan bütünlüğü açısından çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Çünkü plan bütünlüğü yok. Ucubeler yükseliyor. Antalya niye harap oldu, sıkıntılar yaşadı. Hep bundan. Alt yapı, kanalizasyon yok. Türkiye'de bir plan bütünlüğüne gitmiş olacağız inşallah ileride. Bunu yine anlamakta zorlanacaklar. Bu eziyeti, cefayı çekmediler. Bunu anlamaz. Ama biz yerelden geldik genele. Şimdi yereli genelle bütünleştiriyoruz. Hizmet üretemeyen, derde deva olamayan küçük küçük belediyeler en çok halka yük olur, sırtına yük olur. Bunu böyle bilin" şeklinde konuştu.

Belediye olmaktan çıkacak olan yerlerin belediye başkanlarına da seslenen Erdoğan, "Bunu hizmet koltuğu kaybı olarak görmeyin. Yine bir hizmet yarışına girin. Belde belediye başkanıyken gidin ilçe belediye başkanı olun bu yarışın içinde. Hakikaten bunu yürütecek kabiliyet, güçteyseniz partiniz sizi ilçe belediye başkan adayı yapar. Ama o kabiliyet, güçte değilseniz, kusura bakmayın bizler size özel koltuklar tahsis edecek değiliz" dedi.

GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER

Erdoğan, düzenlemenin siyasi rant hesabıyla atılmış bir adım olmadığını kaydetti. Erdoğan, "Yıllarca bu vatandaşın oy alabilmek için köyleri belde, beldeleri ilçe, ilçeleri il yapmaya gidenler bunlar değil miydi. Bu vaatlerle geldiler, kalabildiler mi oralarda, kalamadılar. Geldikleri gibi gittiler. Bunlar halkıma bir şey kazandırmıyor. Hizmet başta, tabela başka bir şey. Tabela hizmete yeterli değil. Kimse eğrisini doğrusunu katmadan bu ülkeye, belde, ilçe, il kazandırdı. Türkiye'de sıkıntılar bitmedi, şehircilik bir adım ileri gitmedi. Biz siyaseten de olsa popülizmi reddediyoruz. Millete cesaretle daha iyi hizmetin yolunu kazandırmak istiyoruz" diye konuştu.

"AK Parti hükümetlerinin popülizmle işi yoktur, olmayacaktır" diyen Erdoğan, popülizme zerre kadar pirim vermediklerini, hizmeti esas aldıklarını aktardı. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kaldırılacak ilk kademe belediyelerinin yüzde 59'u AK Parti yönetiminde olan belediyelerdir. Biz burada basit siyasi rant hesabı yapsak bu belediyeleri kaldırmazdık. Nüfusu 2 binin altındaki belde belediyelerinin de yüzde 57'si seçimi AK Parti'nin kazandığı belediyelerdir. En büyük kayba uğrayacak parti, şu anki hesapla AK Parti. Ama biz hesabı buna göre yapmıyoruz, hizmet aşkıyla yapıyoruz. Belediyecilik Ak Parti'nin işidir. Bunu böyle biliniz. Bizi seçim yatırımı yapmakla suçlayanlar biraz da kafalarını bu meselelere yorsunlar. AK Parti'nin oy istemek için böyle küçük hesaplara ihtiyacı yoktur" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısını 11 alevi derneğinin temsilcisi de izledi.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde