Fritözde biyodizel yakıt üretildi...

Fritözde biyodizel yakıt üretildi...

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Görevlisi Konuralp Eliçin, aparatlar eklediği fritözü kullanarak haşhaş yağından biyodizel yakıt elde etti. Eliçin, biyodizeli nasıl yaptıklarını anlattı.

Fritözde biyodizel yakıt üretildi...
16px
24px
28.04.2006 12:10
ABONE OLgoogle

Eliçin, Türkiye'de, enerji potansiyeli bulunan birçok yağ bitkisi yetiştirildiğini söyledi.

Yağ bitkilerinden biyodizel elde etmek için 5 yöntem kullanıldığını anlatan Eliçin, kendisinin kullandığı yönteme "Transesterfikasyon" adı verildiğini ifade etti. Bitkisel yağlardan yakıt elde etmek için yağın içine alkol katıldığını bu işlemin ardından gerekli makineler kullanılarak biyodizel elde edildiğini anlatan Eliçin, daha önce yaptıkları çalışmalarda fındıktan da biyodizel elde ettiklerini söyledi.

Haşhaş yağından biyodizel üretimi çalışmasının ilk defa denendiğini anlatan Eliçin, haşhaşın yanı sıra Türkiye'de çok az alanda tarımı yapılan kanola bitkisinden önemli miktarlarda biyodizel yakıt elde edilebileceğini söyledi.

Biyodizel yakıt elde etmek için milyon dolarlık yatırımlara gerek olmadığını vurgulayan Eliçin, aparat eklediği bir fritözle bu işi kolayca yaptığını söyledi. Biyodizel yakıt kullanımının motorun gücünü yüzde 10-12 oranında düşürdüğüne dikkati çeken Eliçin, "Bu yakıt aslında acil durumlarda askeri amaçlı kullanıma çok daha uygun gibi görünüyor. Savaş durumlarında ülkeye petrol kökenli yakıt sevkıyatının durduğunu düşünün, o zaman pamuk, kanola, zeytin, haşhaş, fındık gibi yağ bitkilerinden biyodizel yakıt elde edilebilir" diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde