Ford, Hyundaı, Honda ve Toyota zam yaptı

Ford, Hyundaı, Honda ve Toyota zam yaptı

Otomotiv sektöründe beklenen zamlar, bugün itibariyle listelere yansıdı. İlk etapta Ford, Hyundaı, Honda ve Toyota fiyatlarını artırdı. İşte zamlı yeni fiyatlar...

Ford, Hyundaı, Honda ve Toyota zam yaptı
16px
24px
01.06.2006 17:53Güncelleme: 31.10.2023 20:51
ABONE OLgoogle

Otomotiv Dist r ibütö r leri Derneği (ODD) Başkanı Yüksel Mermer, otomobil firmalarının yeni fiyat ayarlamalarını değerlendirdi.

Bazı firmaların piyasalardaki dalgalanmalarla birlikte fiyatlarına ortalama olarak yüzde 3 ile 5 oranında zam yaptığ ını ifade eden Mermer, “çoğu firma, daha dövizin nereye oturacağını bekliyor. Dövizin etkisini henüz tamamen yansıtmış d urumda değiller” dedi.

Otomobil fiyatlarının bund an sonraki dönemlerde de artacağın ı dile getiren Mermer, “Dövizin bu kadar yükselmesini, yüzde 3'lük 5'lik zamlar karşılamaz” dedi.

Dövi zin artışının yüzde 16-17 civarında olduğunu belirten Mermer, şunları söyledi:
“ Bizim sektörümüzde döviz artışı ile iş bitmiyor. Gelen mallarda yüzde 62 oranında vergi var. Döviz biraz rayına o turunca hakiki fiyatlar ortaya çıkacaktır. Şu andaki fiyatlar bayağı aşağılardadır. Sektörümüzde anormal rekabet var. F iyatlar en alt seviyeye inmiş durumda. Bayiler distribütörler birşey kazanmıyordu. Bu olay da üzerine tuz biber oldu. P iyasalar yerine oturuncaya kadar fiyat artışları kademeli devam edecektir. Otomobil satın almak isteyenler acele e tsin.”

FİRMALARA GÖRE ZAMLAR

Bu arada Ford Otomotiv, binek araçlarda yüzde 2,5 ile yüzde 4 oranında bir artış gerçekleştirirken, ticari araçlara yapılan zam da yüzde 2 oranınd a oldu.

Hyundai, Honda, Toyota da , yaptığı yen i düzenlemelerle f iyatlarını artırdı. Tofaş ise henüz bugün itibarıyla artırım yapmadı. Zam sonrası otomobil firmaların bazı mod ellerinin yeni fiyatları şöyle oluş tu:

< STRONG>MODEL FİYAT
---- -- ---------
Yeni Honda Civ ic Sedan 33,150 YTL
Yeni Honda Ci vic Hatchback 44,590 YTL
Hond a City 1.4 Sport M/T 24,750 YTL
Corolla Sedan 1.4 Terra 29, 28

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde