Ev alırken Emily'yi unutmayın

Ev alırken Emily'yi unutmayın

Emily Love, gençler gelip ön camına vurduklarında arabada uyuyordu. Bir hafta sonra 61 yaşındaki Love arabasına geri döndü,

Ev alırken Emily'yi unutmayın
16px
24px
26.03.2007 11:54
ABONE OLgoogle

Emily Love, gençler gelip ön camına vurduklarında arabada uyuyordu. Bir hafta sonra 61 yaşındaki Love arabasına geri döndü, çünkü Los Angeles bölgesinde arabada uyumak yasadışı olsa da, Love'ın gidecek başka bir yeri yok.

ABD'de 754 bin evsiz var ve yetkililer mortgage (tutulu satış) krizinden etkilenen daha çok yoksul insanın evlerini kaybedip, arabalarında uyuyacağını tahmin ediyor.

Los Angeles'taki evsizlere yardım eden Share adlı kurumun yöneticisi Ruth Hollman, "Konut kresi alıp ödeyemeyenlerin artması, insanları arabalarında uyumaya zorluyor" diyor.

ABD'de son dönemde yaşanan yüksek riskli (subprime) mortgage'ların geri ödemelerinde yaşanan krizin ise farklı unsurlarının bulunduğu belirtiliyor. Bu krediler çoğunlukla geliri olmayan ve kredi skoru bulunmayan tüketicilere verildiğinden yüksek risk taşıyor. Bu krediler değişken faizli olduğundan, kısa vadeli faiz oranlarının yükselmesi, tüketici üzerinde faiz yükünün artışına neden oluyor.

Geri ödemelerinde sorun yaşanan kredilerin tüm tutsat kredilerine oranı 2004'ün sonunda yüzde 1.4 iken, 2006 itibarıyla yüzde 1,7'ye çıkmış durumda.
ABD'de yaşanan bu durum, Türkiye'de yasalaşan tutulu satış sisteminin risklerini de göz önüne seriyor.

Çünkü, ödenemeyecek kredilerle ev sahibi olunması hayalleri de Love örneğinde olduğu gibi k^âbusa çeviriyor. Üstelik Love'un sığınabileceği arabası var. Türkiye'de ise ev sahibi olmak için arabası olan insanların büyük kısmı arabalarını satmak zorunda kalıyor. Bu durumda, yetkililerin tutulu satış konusunda yaptığı uyarıları dikkate almak istemeyenleri Love'dan kötü bir hayat bekliyor.

Radikal

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde