Eski mali polisten büyük vurgun

Eski mali polisten büyük vurgun

İstanbul eski Mali Şube Müdürü Salih Güngör, Ümraniye Taşdelen'de ortağı ile yaptığı 800 bin YTL'lik lüks villa ve konutları birden fazla kişiye satarak ortadan kayboldu.

Eski mali polisten büyük vurgun
16px
24px
14.05.2008 07:51
ABONE OLgoogle

Abdullah Yıldırım'ın haberi

İstanbul eski Mali Şube Müdürü Salih Güngör ile ortağı Yaşar Güney'in Ümraniye Taşdelen'de toplam 35 bin 300 metrekarelik alana inşa ettikleri 'Sample City' lüks konut ve villa projesinde yüzlerce kişinin mağdur edildiği iddia edildi.

Ağustos 2007'de tamamlanması vaat edilen konutların her biri 3-4 kişiye satılınca ortalık karıştı. Projenin sahibi olan Güney İnşaat tarafından dolandırıldıklarını savunan müşteriler firmanın kapısına dayandı. Ancak Salih Güngör ile ortağı Yaşar Güney'in kayıplara karıştığı anlaşıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Dün sabah Sample City satış ofisine akın eden mağdurlarla, güvenlik görevlileri ve firma sorumluları arasında tartışma yaşandı. Olaya jandarma da müdahale etti. Karşılarında muhatap bulamayan mağdurlar projeye sonradan dahil olan Çolakoğlu İnşaat'ın yetkilileriyle görüşüp günlerdir haklarını aradıklarını ancak sonuç alamadıklarını ifade ettiler:

"Resmen kandırıldık. Aynı yeri birkaç kişiye satmışlar. Karşımıza alıp konuşacağımız kimse de yok. Hakkımızı hukuk yoluyla arayacağız." Çolakoğlu İnşaat yetkilileri kendilerinin de mağdur olduklarını savunarak, "Bizim de Güney İnşaat'tan yüklü alacağımız var. Şimdi kendileri ortada yok ve mağdur edilen müşterilere durumu biz anlatmak durumunda kaldık. 2 gündür haklarını aramak için en az yüz kişi gelip gitti" dedi. Bu arada İstanbul Mali Şube Müdürlüğü de Salih Güngör ve ortağı Yaşar Güney hakkında soruşturma başlattı.

POLİS DİYE GÜVENDİK

Paralarını Güney İnşaat'a kaptıran mağdurlar, gazetemize gönderdikleri ihbar mektubunda, "Ulusal gazetelere konuşup ev alanı koruyacağım. Dolandırıcı müteahhitlere karşı savaş açtım diyen eski Mali Şube Müdürü Salih Güngör ve gizli ortağı olan hemşerisi Yaşar Güney kayıplara karıştı. Yüzlerce kişiye daire satıp üç yıldır teslim etmeyip blokların yerlerinde yeller esiyor. Bizler bir emniyetçiyi, İSKİ skandalını ortaya çıkaran kişiyi dürüst sanarak, gazete ve televizyondaki beyanlarına bakarak ev aldık. Salih Güngör'ün İspanya'ya büyük para kaçırdığı söyleniyor" ifadelerine yer verdiler.

İSKİ'deki skandalı ortaya çıkardı

Güngör, 1976-78 yılları arasında dönemin Başbakan'ı Demirel'in yakın korumalığını yaptı. İstanbul Mali Şube Müdürlüğü sırasında 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' ve 'tehdit' suçlarından yargılanıp beraat etti. Engin Civan, Ayşegül Nadir, Halil Bezmen, Selim Edes, Ergun Göknel gibi ünlü isimlere yönelik operasyonlara imza attı. İstanbul Belediye Başkanı Nurettin Sözen zamanında açığa çıkardığı İSKİ skandalı Güngör'ün en önemli soruşturması oldu.

Sample City'de yüzlerce kişi mağdur oldu

Eski polis müdürü Salih Güngör Sample City projesinde ortağı Yaşar Güney ile birlikte yüzlerce kişiyi dolandırmakla suçlanıyor. Vatandaşlardan Ayşe Fidan, projenin reklamlarının gazetelerde de yayınlandığını belirterek, "Biz eski Mali Şube Müdürü Güngör'e ve ortağına güvenip buradan ev aldık ama şimdi ortada yoklar. Kendilerinden hiçbir haber alamıyoruz. Şimdiye kadar 500 bin YTL'miz gitti. Paramızı öylece kaptırdık. Yüzlerce kişiye daire satıp üç yıldır teslim etmediler" dedi.

Mağdurlardan Yücel Yıldırım da şunları söyledi: "Salih Güngör'ün trilyonları Yaşar Güney ile toplayıp Amerika'ya kaçtığını duyduk. Lütfen bu adamları ve Salih Güngör'ü deşifre edin. Adı bir sürü yolsuzluğa karışan Salih Güngör son vurgununda bizleri mağdur etti. Yüklü miktar para verdim. Yasal haklarımızı mahkemede arayacağız."

Taşdelen Belediyesi yetkilileri ise olaya şaşırdıklarını ve fazla bir bilgiye sahip olmadıklarını söylediler. Proje ile ilgili hiçbir yasal sıkıntı olmadığını anlatan bir belediye yetkilisi, "Birilerini mağdur etmiş olabilirler. Ancak bizimle ilgili bir sıkıntı yok. Çünkü ruhsat ve inşaat izinleri var. Bizim açımızdan yasal bir problem yok" dedi.

Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde