Erol Aksoy para arıyor

Erol Aksoy para arıyor

945 MİLYON DOLAR İÇİN TMSF İLE PROTOKOL YAPAN AKSOY, 10 MİLYON DOLAR ARIYOR.

Erol Aksoy para arıyor
16px
24px
18.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

945 milyon dolarlık borcunu 12 yıl takside bağlayan Erol Aksoy henüz ilk ödeme olan 10 milyon dolar'ı TMSF'ye yatırmadı. Kendisine verilen sürede ödemeyi yapamayan Erol Aksoy'a verilen ikinci süre dolmak üzere.Protokole göre Erol Aksoy'un iki hafta için 10 milyon dolar'ı TMSF'ye yatırması gerekiyor. Protokolün işleyebilmesi için bu ödeme zorunlu. 

9 Mayıs'ta TMSF ile yaptığı anlaşma ile şirketlerini geri alan Erol Aksoy kredi arayışında. Yurtdışında büyük finans çevreleriyle temasta olan Erol Aksoy 10 milyon dolar arıyor. Protokole göre, Erol Aksoy'un ilk ödeme olan 10 milyon doları çoktan ödemiş olması gerekiyordu. Ancak TMSF'nin verdiği süre doldu. Şimdi ikinci süreyi kullanan Erol Aksoy için son 15 gün.

Şimdi gözler Erol Aksoy'da. Acaba 10 milyon doları bulup protokolü sürdürebilecek mi? Cevabı merakla beklenen sorunun yanıtı Aksoy'un kredi talebinde bulunduğu finans çevrelerinde. Aksoy, arayışını sürdürüyor. Ve her aşamada TMSF'yi bilgilendirerek, protokolü sürdürme niyetini gösteriyor. Fakat toplam borcun yüzde 1'i olan 10 milyon dolar'ın bile hâlâ ödenenemiş olması da Erol Aksoy'un sıkıntısını ortaya koyuyor.

Erol Aksoy'dan 1 Milyar Dolar'a yaklaşan alacağını tahsil etmek büyük mücadele veren TMSF, protokolü işletmek, sonuç almak istiyor aksi halde, Aksoy'un Cine 5 ve diğer varlıklarının satılması sözkonusu olacak. Ancak satış TMSF'nin işine gelmiyor çünkü varlıkların hepsi satılsa bile ortaya çıkacak bedel borcun büyüklüğü karşısında değer ifade etmeyecek. TMSF'nin arzusu protokolün kazaya uğramaması ancak bu Erol Aksoy'un ödemesine bağlı. Bu nedenle TMSF, 10 Milyon Dolarlık ödemeyi merakla bekliyor. Ama bu sonsuza kadar beklemek anlamına gelmiyor, son iki haftaya girildi.

TMSF'nin Erol Aksoy'la 9 Mayıs 2006 tarihinde imzaladığı protokole göre, Erol Aksoy'un TMSF'ye 945 Bin milyon dolar borcu bulunuyor. TMSF bu borcun ve faizlerinin ödenmesini 12 yıl vadeye yaymıştı. Anlaşma protokole şu ifadelerle yansımıştı: "Grubun Türkiye kablolu iletişim sektörünün yüzde 50'sinden fazlasına hakim iki şirketteki ortaklıkları, veri dağıtımı şirketi ve Cine5 televizyon ve Show Radyo dahil olmak üzere 4 radyo şirketi ile medya sektöründe sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimiyle yaratacağı değerlerin yanısıra sahip olduğu arsalar üzerinde geliştireceği gayrimenkul projelerinden sağlayacağı kaynaklarla ödemelerini gerçekleştirmeyi planlamıştır... Protokolde şirketlerin piyasa değerlerinin yükseltilmesinden sonra satılması ve satış tarihine kadar faaliyetlerini sürdürmek suretiyle yaratılacak kaynakların borçlara mahsubu yoluyla daha fazla tahsilat yapılması hedeflenmiştir."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde