Erken emekli olayım derken fırsatı kaçırdılar

Erken emekli olayım derken fırsatı kaçırdılar

Birkaç günlük sigortalı olarak 65 yaştan etkilenmek istemeyenlere hükümetten kötü haber geldi.

Erken emekli olayım derken  fırsatı kaçırdılar
16px
24px
08.06.2008 13:05
ABONE OLgoogle

Sosyal Güvenlik Reformu'nun yasalaşmasının hemen ardından, 65 yaştan etkilenmek istemeyen yüz binlerce kişi Sosyal Güvenlik Kurumu'na akın etti.  
 
2008'in ilk dört ayında 703 bin kişi sigortalı olurken sadece nisanda giriş yaptıranların sayısı 438 bini buldu. En az 300 bin kişinin işsiz olmasına rağmen sigorta yaptırdığı tahmin ediliyor.

Ancak bir ya da birkaç günlük sigortalı olarak 65 yaştan etkilenmek istemeyenlere hükümetten kötü haber geldi. Geçtiğimiz günlerde yasalaşan istihdam paketine 18-29 yaş arasındaki gençlerle 18 yaş üstü kadınların priminin 5 yıl boyunca İşsizlik Fonu'ndan ödenmesi hükmü konuldu. Bundan yararlanabilmek içinse son 6 ayda işsiz olunması şartı aranacak. Bu nedenle sigorta giriş-çıkışı yaptıranlar, bu teşviki kaçırdı.

İşveren, aynı yaştaki iki kişiden primini devletin ödeyeceği işçiyi tercih edecek. 'Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak' deyimini hatırlatan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, bu durumdan medyayı sorumlu tutuyor. Vatandaşın gereksiz yere telaşlandırıldığını anlatan Çelik, "Yaygara koparanlar, sosyal güvenlik reformunu hak etmediği şekilde eleştirenler, vatandaşlarımıza, gençlerimize yanlış yaptılar. Yasa yürürlüğe girdiği zaman 6 ay geriye baktığımızda sigortalılığı olmayan, çalışmayan, işsiz olan 18-29 yaş arası gençlerimiz ve kadınlarımız teşvikten yararlanacaktı. Vatandaşlarımız bu konuda yanlış bilgilendirildi. Bir yıldır-altı aydır çalışmadığı halde bir ay önce işe girmiş oldular. Şimdi bu vatandaşlarımız bu teşvikten istifade edemeyecekler." diyor.

İsa Yazar/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde