Erdoğan'dan geleceğin Türkiyesi

Erdoğan'dan geleceğin Türkiyesi

BAŞBAKAN ERDOĞAN, 30 YIL SONRA TÜRKİYE'DEKİ YAŞAMI BAKIN NASIL ANLATTI.

Erdoğan'dan geleceğin Türkiyesi
16px
24px
25.04.2006 13:54Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Erdoğan, 'O Türkiye'de hiç kimse kürsülere çıkıp, bu millete ne yapmaları gerektiğini dayatmayacak' dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, rahatsızlığı nedeniyle kendisini arayarak geçmiş olsun temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Sezer, eski Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ve Kenan Evren, Meclis Başkanı Bülent Arınç, siyasi parti liderleri Baykal ve Ağar'a gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti. Erdoğan, konuşmasında 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı da kutladı.

Erdoğan, gelecekte hiç kimsenini kürsülere çıkıp bu millete ne yapmaları gerektiğini dayatamayacağını belirterek, "'O günlerin Türkiyesi'nde Cumhuriyet'i korumak için demokrasiyi azaltmak değil, Cumhuriyet'i ve demokrasiyi birlikte korumak gerektiğini herkes hakkıyla kavramış olacaktır. O Türkiye'de hiç kimse kürsülere çıkıp, bu millete ne yapmaları gerektiğini dayatmayacak; O Türkiye'de inandığı devlet için tek bir insanımızın gönlüne keder düşmeyecektir. O Türkiye'de devlet millet için varolacak, milletin hizmetinde olacaktır, egemenlik kayıtsız şartsız milletin olacaktır, duvarda değil, milletin kendisinde olacaktır.' dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM'nin kuruluş yıldönümünü kutlarken, 86 yıl önce başlayan yolculuğun ulaştığı merhaleyi ve sahip olduğu değeri anladıklarını söyledi. Hükümet olarak yaptıkları cesur reformlarla demokrasiyi perçinledekilerini, 42 yıllık bir sürecin sonunda AB ile katılım müzakerelerine başlandığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, bugün Cumhuriyettin kuruluş ideallerine her zamankinden daha yakın olduklarına işaret ederek, şunları söyledi: "Bugün Cumhuriyetimiz de demokrasimiz de her zamankinden daha güçlüdür. Biz, milletimizin emanetine sahip olduğumuz ilk günden beri daima ufku açık, geleceğe bakan, günlük vehimlerden ve kısır çekişmelerden uzak bir Türkiye inşa etme amacında olduğumuzu söyledik. Bizim bu azmimizi kıracak, milletin değişim iradesini devre dışı bırakacak, Türkiye'nin aydınlık bahtını karartacak her türlü girişim, her türlü hesap, milletin meclisinden mutlaka geri dönecektir. Türkiye'yi dar görüşlülüğün, menfaatçi siyasetlerin, kısır çekişmelerin boyunduruğunda tutabileceklerine inananlar, geçmişte olduğu gibi bugün de hayal kırıklığına mahkumdurlar.'

Cumhuriyet tarihinin en güç döneminde olunduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye'yi kısır çekişmelerin boyunduruğunda tuttuklarını zannedenlerin dün olduğu gibi bugünde kaybedeceklerini ifade etti. Erdoğan, hükümet olarak görevde bulundukları 3.5 yıllık süre içerisinde herkesin uyuduğu saatlerde kendilerinin uyumadığına işaret ederek, "Şehirlerde ayak seslerinin kesildiği saatlerde bizler vicdanımızın sesini dinledik. Başımızı yastığımıza koyduğumuzda aldığımız emaneti ne yaptığımızı düşündük. Yarın milletin karşısına çıktığımızda ne deriz bilinciyle her işimizi kılı kırk yararak düşündük. Milletimiz bize hep güvendi. Bu güvenci her zaman duyduk. Sokakta caddede gözleri okuyoruz. Gazete ve dergi köşelerindeki yazanlar bir kenera o gözlerde ne var biz görüyoruz."şeklinde konuştu.

Erdoğan, iktidarlarında olmaz denenleri olur durumuna getirdiklerine belirtti. Erdoğan, 14.5 katrliyonluk nemaları ödediklerini, İmarzedeler'in 8.5 katrilyonunu ödediklerini belirtti.

IMF ile ilgili kendilerine yönelik eleştirilere de cevap veren Erdoğan, IMF'nın kendileri göreve geldiğinde gelmediğini kaydetti. Erdoğan, IMF'in bu ülkeye gelmesini kötülemenin bir şey ifade etmeyeceğini önemli olanın borcunu ödemek olduğunu belirtti. Erdoğan, "Biz bunu başardık. 26 milyar dolarlık borçtan 13 milyar dolar kaldı. Bunu da istediğimiz zaman ödeyebiliriz. Merkez Bankası IMF'e olan borcunu ödedi. Kasamız dolu. 58 milyar dolarlık bir meblağ var

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde