Erdoğan'a 'Babalar Günü' hediyesi

Erdoğan'a 'Babalar Günü' hediyesi

BAŞBAKAN ERDOĞAN, GİRESUN'DA ORSAN TEKSTİL'İN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ.

Erdoğan'a 'Babalar Günü' hediyesi
16px
24px
18.06.2006 22:37
ABONE OLgoogle

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Teşvik Yasası kapsamında yatırımcılara getirilen kolaylıkları anlatarak, ”Yatırımcımıza, üreticimize verdiğimiz bu desteklerle birlikte neticesini aldıkça bizler de aynen iş, aş bulan nasıl mutlu oluyorsa aynı mutluluğu biz de yaşıyoruz” dedi.

Türkiye'nin artık yüksek faizle nemalanmak suretiyle palazlananların olduğu bir ülke olmadığını ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin yatırımla üreterek, istihdam sağlayarak, ihracat yaparak kazanan insanların, girişimcilerin olduğu bir ülke haline geldiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, “Maliyet dışı gelirlerin olduğu bir Türkiye değil, yatırımcıların olduğu bir Türkiye... İşte bu, Türkiye'nin girişimcisine farklı bir onur kazandırmaktadır. Bu çok önemli. Bir taraftan ezen vardı, bir taraftan ezilen vardı. Şimdi ise işvereni, işçisiyle el ele omuz omuza taşı sıkarak, suyunu çıkaranların olduğu bir Türkiye var” diye konuştu.

“Türkiye için tek çivi çakanın, başları ve gözleri üstünde yeri olduğunu” vurgulayan Erdoğan, bu sözlerin arkasında durduklarını ve yine durmaya devam edeceklerini söyledi.

VERGİ İNDİRİMLERİ

Tekstilde katma değer vergisini yüzde 18'den yüzde 8'e indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, kurumlar vergisini de yüzde 30'dan yüzde 20'ye düşürdüklerini belirtti.

Erdoğan, vergi barışını sağladıklarını, ihracattan konut üretimine kadar pek çok alanda Cumhuriyet tarihinde görülmemiş kolaylıklar getirdiklerini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz millete güvendiğimiz için milletimiz de bize güvenir dedik ve bunu da görüyoruz. Güvenimiz boşa çıkmadı. Bu inançla, bu heyecanla milletimizin desteğini arkamızda hissederek, dünyanın dört bir yanına açıldık. İşte onun için ihracatımız ikiye katlandı. Göreve geldiğimizde 37 milyar dolar olan ihracat, 2005 sonu itibariyle 73.4 milyar dolara çıktı. Daha iyi noktaya geleceğiz. İnşallah öyle zannediyorum ki, bu yıl sonu itibariyle 80 milyar doları aşacak.”

KARADENİZ SAHİL YOLU PROJESİ

Karadeniz Sahil Yolu Projesi'ne de değinerek, projeyi 2005 yılı sonu itibariyle bitirme sözü verdiklerini belirten Erdoğan, viyadük ve tünellerdeki çalışmalar nedeniyle bunun biraz aksadığını, ancak bir iki tünel dışında 542 kilometre olan yolun hizmete girmiş olacağını bildirdi.

Giresun Üniversitesi'ne ilişkin olarak da Erdoğan, üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade etti. OR-Gİ Havaalanı taleplerine de değinen Erdoğan, ekonomik şartlar uygun olduğunda havaalanı talebinin karşılanabileceğini söyledi.
Karadeniz Sahil Yolu'nda 17 yılda 242 kilometrelik yol yapıldığını ifade eden Erdoğan, kendilerinin 4-4.5 yılda 300 kilometrelik yolu yapmış olacaklarını söyledi.

MİLLİ GELİR 360 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Türkiye'nin şu anda dünyada en büyük 17. ekonomi olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, milli gelirin 360 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Erdoğan, hedeflerinin 2013 yılında dünyada en büyük ilk 10 ülke arasına girmek, kişi başına milli geliri 10 bin dolara çıkarmak, milli geliri de 750 milyar dolara ulaştırmak olduğunu söyledi.

Türkiye'de yatırım, istihdam alanında ciddi bir sürecin başlamış olduğunu ifade eden Erdoğan, Teşvik Yasası'nın neticelerini tek tek almaya başladıklarını kaydetti. Erdoğan, istedikleri hızda gerçekleşm

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde