EPDK Başkanı çok kızmış

EPDK Başkanı çok kızmış

GÜNAY; DEVLETİN GİZLİ BELGELERİ AJANSA NASIL GEÇER? BİZİ YIPRATMAK İSTİYORLAR.

EPDK Başkanı çok kızmış
16px
24px
04.05.2006 18:34
ABONE OLgoogle

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun raporlarının devletin resmi ajansında yayınlanmasını eleştiren Günay, "Devletin gizli belgeleri devletin resmi ajansına nasıl servis edilir" dedi.
EPDK Başkanı Yusuf Günay, kurulun İstanbul İrtibat Bürosu ile ilgili basında çıkan haberler konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Günay, son iki yılda kurulda yapılan rutin denetim çalışmalarının hep aynı şekilde ve belli konular etrafında tekrar kamuoyunun gündemine getirildiğini söyledi. Günay, haberlerde EPDK'nın denetçi kuşatması altında olduğu izleniminin verildiğini ifade etti.

Günay, haberlerin genelde kurulun İstanbul irtibat bürosu olarak kiralanan Gökkafes'teki iki kat etrafında döndüğünü dile getirdi.

Yasalara göre, ihtiyaç duyulması halinde kurullara irtibat bürosu tutma izni verdiğini belirten Günay, 24 Ocak 2002 tarihinde kurul kararı ile büronun kiralamaya karar verildiğini ve irtibat bürosunun bir kamu kuruluşundan satın alınması ve usul ve esas yönünden mevzuata tamamen uygun davranılması için özen gösterildiğini söyledi.

Günay, "15 Eylül 2003 tarih ve 11261 sayılı Başbakanlık izni ile toplam 2 bin 194 metrekare net kullanım alanı olan irtibat bürosu satın alınmıştır. Altını çizerek vurguluyorum. Bu binanın satın alınmasına Başbakanlık izin vermiştir. İstanbul irtibat bürosunun satın alınması hususu Başbakanlık müfettişlerinin yıllık mutat denetimleri sırasında incelenmiştir. 31 Mart 2004 tarihli inceleme raporundaki tam ifade ile 'satın alma işleminde mevzuata aykırı bir hususun görülmediği ve taşınmazın EPDK'nın ihtiyaçları doğrultusunda piyasa rayicinden yüksek bir değer üzerinden mülkiyetinin edinildiğine dair somut bir ifadeye rastlanmadığı' ifade edilmiş ve bu husus Başbakanlık makamı tarafından da onaylanmıştır" dedi.

Daha sonraki günlerde irtibat bürosunun organizasyon çalışmaları sürerken TBMM'de irtibat bürolarının sınırlandırılmasının gündeme geldiğini belirten Günay, bunun üzerine kurulun evvela büroyu Maliye Bakanlığı'na bedelsiz olarak devri önerisi götürdüğünü, Bakanlığın gayrimenkulun satılarak gelirinin bütçeye aktarılması isteği üzerine büronun satışa çıkartıldığını söyledi. Günay, yapılan satış ihalesine yeterli teklif gelmeyince bu kez gayrimenkulun kiraya verilebilmesi için kira bedelinin tespitine yönelik dava açıldığını söyledi.

Gizli olması gereken teftiş kurulu raporlarının bu süreç içerisinde basın kuruluşlarına servis edildiğini vurgulayan Günay, "Fakat bu yılın haberlerini biraz daha farklı kılan husus işin içine Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun da katılmış olmasıdır. Bugünkü gazetelere ve dünkü televizyon haberlerine bakınız. Sanki kurumumuz olağan değil olağanüstü bir denetim kuşatması altında" dedi.

EPDK'nın bu güne kadar 51 doğalgaz dağıtım bölgesi için ihaleye çıktığını ve 42'sini spekülasyonsuz ve iddiasız şekilde sonuçlandırdığını hatırlatan Günay, "EPDK'nın sansasyonel şekilde çiftli denetim kuşatmaları altında olduğu yorumları gerçekten büyük bir haksızlıktır. EPDK faaliyetlerine başladığı 2001 yılı Kasım ayından bugüne tüm düzenleyici kurumlar ve kamu kuruluşlarında olduğu gibi yıllık olarak faaliyetleri denetlenen bir kurumdur. Geçtiğimiz yıllarda diğer kurumlara yapıldığı gibi belirli bir denetim programı çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu tarafından da denetleniyoruz" dedi.

Habercilerin sorularını da yanıtlayan Günay, haberlerin kimler tarafından hazırlandığını bilmediğini belirtti. Günay, birçok kamu kuruşunda çalıştığını ve hiç bu kadar çok yükü olan başka bir kuruluş görmediğini ve yazılan haberlerin kurum çalışanlarına haksızlık olduğunu söyledi. Günay, denetimlerin ola

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde