Elektrikte rant aktarımı

Elektrikte rant aktarımı

Başkent bölgesi için teklif edilen fiyat 6, Sakarya bölgesi için teklif edilen fiyat ise 4 yılda kendisini amorti edecek.

Elektrikte rant aktarımı
16px
24px
04.07.2008 08:36
ABONE OLgoogle

Murat Kışlalı'nın haberi

Başkent bölgesi için teklif edilen fiyat 6, Sakarya bölgesi için teklif edilen fiyat ise 4 yılda kendisini amorti edecek. EMO Başkanı Çeçen, hem yatırım tutarı hem de ihale bedelinin tüketiciye ödettirileceğini belirtti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan elektrik dağıtım ihalelerinde, Başkent bölgesi için teklif edilen fiyat 6, Sakarya bölgesi için teklif edilen fiyat ise 4 yılda kendisini amorti edebilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) bir kilovatsaat elektrik için belirlediği “perakende satış hizmet bedeli” 2.145 Yeni Kuruş (Ykr), “dağıtım hizmet bedeli” ise 0.16 Ykr. Buna göre birkaç gün önce ihaleleri yapılan Başkent ve Sakarya bölgelerinde dağıtım yapacak şirketler, “perakende satış ve dağıtım hizmet bedeli” adı altında elektriğin kilovatsaati başına 2.305 Ykr kâr elde edecek.

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ. (BEDAŞ) 2007 yılında yaklaşık 11 milyar kilovatsaat, Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ. (Sedaş) ise 8.5 milyar kilovatsaat elektrik dağıttı. Kilovatsaati bugünkü tarife ile 2.305 Ykr'tan hesaplandığında, BEDAŞ'ın sadece elektrik dağıtımından elde ettiği yıllık brüt kâr 254 milyon YTL'ye, SEDAŞ'ınki ise 196 milyon YTL'ye ulaşacak.

Önceki gün yapılan ihalede BEDAŞ için 1 milyar 225 milyon dolar, SEDAŞ için ise 600 milyon dolar teklif edilmişti. Buna göre 1.25 YTL'lik dolar kurundan BEDAŞ için teklif edilen miktar 1 milyar 531 milyon YTL, SEDAŞ için ise 750 milyon YTL oldu. Böylece BEDAŞ'ın alıcısı ödeyeceği parayı 6 yılda, SEDAŞ'ın alıcısı ise 3.8 yılda geri alacak. Söz konusu şirketler bu bölgelerde elektrik dağıtımını 30 yıl boyunca yapacaklar.

Bedeli tüketici ödeyecek

EMO Başkanı Çeçen perakende satış hizmeti ve dağıtım bedelleri aracılığıyla şirketlerin zaten her türlü giderlerini tüketiciden tahsil ettiklerini belirterek “Bunun üstüne yatırım ve işletme hakkı devir bedeli ile brüt kâr marjı da eklenmesiyle şirketler kârlı bir yapılanmayı teslim alacak, her türlü giderlerini halktan faturalar aracılığıyla tahsil edecekler, üzerine kârlarını da kasalarına koyacaklar” diye konuştu. Çeçen şunları söyledi:

“Yatırım giderlerinin, işletme hakkı devir bedelinin tarifelere yansıtılması özelleştirme gerekçelerini baştan sakatlamaktadır. Devlet yatırım yapamadığı için özelleştirmelerin yapılması gerektiği söylenmektedir. Oysa yatırım giderleri tarife aracılığıyla toplanacaksa bunu toplayanın özel şirket ya da devlet olması fark etmemektedir. ”

Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde