‘Elektrik dağıtım ihalesinde süreç bu hafta başlayacak’

‘Elektrik dağıtım ihalesinde süreç bu hafta başlayacak’

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB), 20 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesine ilişkin ihale sürecini bu hafta içinde başlatması bekleniyor.

‘Elektrik dağıtım ihalesinde süreç bu hafta başlayacak’
16px
24px
30.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Bu çerçevede, bir grup bölgenin işletme hakkının devrine ilişkin ihale ilanlarının önümüzdeki günlerde verilmesi planlanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) geçen hafta özelleştirilecek elektrik dağıtım bölgelerinin tarifelerini onaylayarak 30 yıllığına lisanslarının verilmesini kararlaştırmış ve böylece ihaleye çıkılması için gerekli son adımı atmıştı. İhaleye, Özelleştirme'nin mali yeterlilik incelemesini geçen firmalar katılabilecek. Bir yetkili, özelleştirmede öncelikli olarak altı bölge için ihaleye çıkılmasının planlandığını belirterek, "Ancak yapılan değerlendirmelerde ilk etapta birkaç bölgenin, ardından da kalanlarının ilanının verilmesi düşünülüyor." açıklamasını yaptı.

Enerji Üst Kurulu'nun herhangi bir değişiklik yapmadan onayladığı elektrik tarifeleri 1 Eylül'den itibaren uygulanacak. Kurul, 11 olan temel abone grup sayısını mesken, sanayi, ticarethane, aydınlatma ve tarımsal sulamada olarak 5'e düşürdü. Bu yüzden kalkınmada öncelikli yörelerde sanayi elektriği kullananlar yüzde 7'lik indirim haklarını kaybetti. Elektrik dağıtım özelleştirmeleri kapsamında EPDK'nın, Hizmet Kalitesi Yönetmeliği ile Fiyat Eşitleme Mekanizması Yönetmeliği'ni de kısa sürede çıkarması bekleniyor. Özelleştirme için en önemli düzenlemelerden biri olan Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği ise 1 Ağustos'tan itibaren uygulanmaya başlamıştı. Rekabetin artırılması ve elektrik arzının güvence altına alınması için iki yıl önce Dünya Bankası ile üzerinde mutabakata varılan strateji belgesine göre dağıtım bölgeleri özelleştirilecek. Elektrik dağıtımında özelleştirilmesi için öngörülen tarih olan Mart 2005'te gerekli yasal altyapının tamamlanamaması nedeniyle ihaleler açılamamıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde