Ekonomik Hilton’lar geliyor

Ekonomik Hilton’lar geliyor

Hilton; Garden Inn ve Hampton by Hilton markalarıyla Türkiye'de 25 yeni otel açacak. Özellikle Anadolu'daki otellerde farklı fiyat yelpazeleri uygulanarak, daha geniş kitlelere ulaşılması planlanıyor...

Ekonomik Hilton’lar geliyor
16px
24px
09.04.2007 11:42
ABONE OLgoogle

Melis Tosyalı'nın haberi

TÜRKİYE'NİN ilk beş yıldızlı otel zinciri Hilton, daha hızlı yayılma kararı aldı. Yurtdışında daha çok “havalimanı oteli” olarak algılanan zincir, Türkiye'de ise yıllarca lüksün sembolü olarak algılandı. Dolayısıyla Hilton'da konaklamak da bir ayrıcalık kabul edildi. Özellikle de 70'li yılların filmlerinde lüks ve ihtişamın doruk noktası olarak gösterildi...

Şimdi Hilton, Ankara ve Adana'nın ardından tüm Türkiye'ye yayılmanın planlarını yapıyor. Bu yayılmadaki en önemli etkense, şüphesiz Hilton Hotels Corporation'ın Hilton International'ı bünyesine katarak, markalarının sayısını artırması. Sadece Türkiye değil dünya genelinde de hızlı büyüme kararı alan grubun hedefi Türkiye'de 25, dünyada ise 775 yeni otel açmak...

Hilton, Türkiye'de, özellikle de Anadolu'da daha çok ekonomik ve orta sınıfa yönelik iki markası Garden Inn ve Hampton by Hilton'la yayılacak. Bunlardan Garden Inn dört yıldızlı kategoride hizmet veriyor. Hilton Türkiye ve Doğu Avrupa Pazarlama Direktörü Güliz Özbek, “Yoksa Türkiye'de 25 adet 5 yıldızlı Hilton ya da Conrad açmamıza imkan yoktu” diyor.

10 İLDE HILTON OLACAK

Hilton'un yeni otelleri İstanbul, Bursa, Denizli, Eskişehir, Samsun, Trabzon, Erzurum, Gaziantep, Şanlıurfa ve Malatya'da açılacak. Grup bünyesinde halen Hilton markasıyla İstanbul (2), Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Kayseri'deki 7 oteli hizmet veriyor. İstanbul'daki Conrad Hotel'le birlikte bu sayı 8'e ulaşıyor...

Şimdi Hilton, 10 ilde yeni projeler için kolları sıvamış durumda. Güliz Özbek, yatırımcılarla görüşmeye başladıklarını söylüyor. Ardından da “Özel durumlar hariç, bir değil birden fazla proje için gelen yatırımcılarla çalışmayı tercih ediyoruz” diye ekliyor.

Hilton'un henüz tamamlanmış bir projesi yok. Özbek, Erzurum'da yapılması planlanan otelin hem işadamları hem de kayakseverlerin ilgisini çekeceğini düşünüyor. İstanbul içinse Maslak, Etiler, Anadolu Yakası ve havalimanı çevresi olmak üzere dört farklı adres veriyor.  

RUSYA VE HİNDİSTAN'DA BÜYÜYECEK

Hilton'un dünyada yayılmayı planladığı öncelikli ülkelerse İngiltere, Almanya, İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya. Güliz Özbek, “Avrupa'da şu anda toplam 5 milyon yatak kapasitesi var. Bu sayının 2014 yılına kadar 6 milyona ulaşacağı söyleniyor” diyerek, bu bölgedeki potansiyele işaret ediyor.

Asya ve Avustralya'da da yayılmayı planlayan grubun özel önem verdiği ülkeler arasında Rusya ve Hindistan dikkat çekiyor. 2007 sonunda Moskova'da Hilton markasıyla yeni bir otel açılacağını belirten Özbek, “Hindistan'da 70 oteli kapsayan çok önemli bir anlaşma imzalandı. Bu oteller beş yıl içinde tamamlanacak” diyor. 

Yeni Para Dergisi

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde