EBRD, Türkiye ve Kafkasya'ya yeni Genel Müdür atadı

EBRD, Türkiye ve Kafkasya'ya yeni Genel Müdür atadı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Elisabetta Falcetti'yi Türkiye ve Kafkasya'dan sorumlu yeni Genel Müdürü olarak atadı.

EBRD, Türkiye ve Kafkasya'ya yeni Genel Müdür atadı
16px
24px
15.06.2024 08:52Güncelleme: 15.06.2024 08:54
ABONE OLgoogle

Elisabetta Falcetti, şu anda Polonya ve Baltık Devletleri Bölge Başkanı olarak görev yapmaktadır. Türkiye’nin mevcut Genel Müdürü Arvid Tuerkner ise kısa bir süre önce Banka’nın Ukrayna ve Moldova Genel Müdürü olarak atanmış ve bu ayın başında göreve başlamıştır.

Türkiye, EBRD’nin en büyük pazarı olmaya devam ediyor ve Banka, geçen yıl yaşanan depremlerin ardından Türkiye’nin toparlanma ve yeniden yapılanma ihtiyaçlarına yanıt olarak 2023 yılında ülkede rekor düzeyde 2,5 milyar avro yatırım yapmıştır.

EBRD Başkan Yardımcısı Matteo Patrone, atamayı memnuniyetle karşılayarak, "Elisabetta, yeni görevine önemli liderlik ve insan yönetimi deneyimi ile iş tesliminde ve EBRD stratejilerinin tasarımı ve uygulanması, politika angajmanı ve yatırım yoluyla etki yaratmada kanıtlanmış bir başarı geçmişi getiriyor. Türkiye bizim için önemli bir pazar ve Elisabetta'nın bu ülkedeki ve çok önemli Kafkasya bölgesindeki performansımızı daha da güçlendireceğine eminim," dedi.

Elisabetta Falcetti, 2000 yılında Baş Ekonomist Ofisi'nde Ülke Ekonomisti olarak EBRD'ye katıldı. 2021 yılında Banka’nın Polonya ve Baltık Devletleri Bölge Başkanı olarak Varşova'ya taşınmadan önce çeşitli görevlerde bulundu.

Elisabetta Falcetti, Türkiye’nin bir EBRD operasyon ülkesi olduğu dönemde burada çalışmış ve bölgeyi iyi tanımaktadır.

Elisabetta Falcetti, "EBRD, Türkiye'nin daha yeşil, daha dirençli ve daha kapsayıcı bir ekonomiye dönüşümünde ayrılmaz bir parça olmuştur. Ülke stratejimizde belirlenen öncelikler doğrultusunda yeşil dönüşümü hızlandırarak, finansal sektörün direncini güçlendirerek, kapsayıcılığı teşvik ederek ve ülkenin bilgi ekonomisini geliştirerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca depremden etkilenen şehirlerin yeniden inşasında ülkeyi desteklemeye de kararlıyız. Yıllık Toplantımız bu yıl Erivan'da gerçekleştirildi ve Kafkasya'nın potansiyelini bir kez daha gördük. Özel sektörü destekleyerek ve yatırım ve reform için politika diyaloğu yoluyla temel altyapı gelişimini teşvik ederek Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan ekonomilerini geliştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz," dedi.

Elisabetta Falcetti, yeni görevine 1 Ağustos'ta başlayacak.

EBRD, Türkiye’deki en önemli yatırımcılardan biridir ve 2009 yılından bu yana 442 proje ve ticaret finansmanı limitleri aracılığıyla 19,8 milyar avro yatırım yapmıştır, bunun çoğu özel sektörde gerçekleştirilmiştir. Geçen yıl Türkiye'deki EBRD yatırımlarının 2,5 milyar avrosunun yüzde 91'i özel sektöre, yaklaşık yüzde 58'i ise ülkenin yeşil ekonomiye geçişine katkıda bulunmuştur.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde