EasyJet, Londra'dan Dalaman'a uçuşlara başlıyor

EasyJet, Londra'dan Dalaman'a uçuşlara başlıyor

EasyJet, 31 Mart'tan itibaren Londra'dan Dalaman'a uçuşlara başlıyor.

EasyJet, Londra'dan Dalaman'a uçuşlara başlıyor
16px
24px
05.03.2008 16:23
ABONE OLgoogle
EasyJet, 31 Mart'tan itibaren Londra'dan Dalaman'a uçuşlara başlıyor. Haftada 3 gün olarak gerçekleşecek karşılıklı uçuşlar 1 Mayıs'tan itibaren haftada 5 sefere çıkarılacak. EasyJet'in ilk yıl içerisinde 60 bin turisti taşımak olduğunu açıkladı.

Dalaman-Londra arasında doğrudan uçuşların başlatılması nedeniyle EasyJet ile Dalaman Havalimanı İşletmecisi ATM bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu da katıldı.

Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, turizmin gelişmesine özel önem verdiğini belirterek, "Dalaman'dan ilk yurt dışı tarifeli uçuşlara başlamasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum." dedi. Bölge turizminin gelişmesine katkılar sağlayan bu tarifeli seferin başlamasından dolayı emeği geçenlere teşekkür eden Yiğenoğlu, "Bu cennet köşede tatil yapacak insanlar önemli kolaylık sağlanmış olacak. Easyjet'in Dalaman'a uçması çok önemli bir adım olacaktır. Bu uçuşlar bölgemize önemli oranda katkı sağlayacak ve İngiliz turist sayısını artıracaktır." dedi.

Muğla ve bölgesinin turistik potansiyelinin artırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Yiğenoğlu yapacakları bazı çalışmalar hakkında da bilgi verdi. 2008 yılında Muğla modeli denilen bir kavram geliştirdiklerini anlatan Yiğenoğlu, şunları söyledi: "Gelen misafirlerimizin mutlu şekilde tatil yapması için hizmet sunuyoruz. Yerli yabancı turistlerin bölgemizin lezzetini tatmasını istiyoruz. Bölge turizmini tüm yıla yaymak için çabalarımız var. Bunun için yurtdışı tarifeli seferlerin desteklenmesi gerekmekte. Dalaman Havalanı Kaş'tan Kalkan'a, Marmaris'ten Datça'ya kadarki bölgeye hizmet sunan bir havalimanıdır. Almanya ve Norveç'te huzur evlerinde kalan insanların kış döneminde bölgeye gelmeleri ile ilgili bir projemiz var. Babadağ'a bir teleferik yapmayı planlıyoruz. Eren Dağı'nda kayak merkezi kurulması hedeflerimiz arasında. Eren Dağı'nda tipi ile birlikte kar yağışına şahit olurken 100 kilometre mesafedeki bir yerde sıcaktan bunaldık. Aynı anda farklı iklim koşullarına sahip bir bölgede yaşıyoruz"

EasyJet Pazarlama Direktörü Peter Voets, "Türk pazarı büyümemiz için önem taşıyor. Türkiye pazarı çok önemli ve büyük bir pazar. Avrupa'da büyümemiz kısıtlı ama Türkiye bizim için çok önemli." dedi. Voets, "Biz Türkiye'de büyük potansiyel görüyoruz. Uçuş sıklığını artırmayı planlıyoruz. Çünkü Türkiye'deki potansiyel artmaya devam edecektir. Biz Türkiye'de daha da fazla büyümeyi planlıyoruz. Dalaman'dan sonra farklı noktalara yeni destinasyonlar açıklamayı umut ediyorum." şeklinde konuştu.

İstanbul-Londra ve İstanbul-Basel arasında başlattıkları uçuşlardan memnun olduklarını anlatan Voets, 160 bin insana hizmet verdiklerini dile getirdi. Bundan sonra Dalaman-Londra arasında uçacaklarını açıklayan Voets, "60 bin yolcu taşımayı planlıyoruz. İngiliz yolcuları bu bölgelere gelmeye ikna etmek hiç de zor olmayacak." şeklinde konuştu. Dalaman'da güzel bir altyapı bulunduğunu, güvenlik seviyelerinin de uluslararası seviyede olduğunu belirten Voets, "Bölgenin otel kapasitesi artmakta. Muhteşem bir konaklama altyapısı var. Bu da EasyJet için büyük kolaylık sağlayacak. Bu bölgede 15 bin İngiliz yaşıyor. Bunların ülkelerine gidiş gelişleri de kolay olacaktır. Biz her zaman yeni fırsatlara bakmaya açığız. Oldukça hızlı büyüyen bir şirketiz. Bölgedeki büyüme imkanlarına bakacağız. Belki yeni bir destinasyon açılışı için Türkiye'ye tekrar gelebilirim." ifadelerini kullandı.

Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali İşletmecisi ATM Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Türkiye'nin en önemli ikinci turistik destinasyon bölgesi Muğla Dalaman bölgesi Antalya'ya nazaran üstünlükler taşımakta. Son derece güzel doğal güzelliklere sahip bir turistik bölge. Bölgemiz turizm çeşitliliği açısından da alternatifleri olan bir bölgedir. 10 milyon yolcu kapasiteli Dalaman Havalimanı'nın şu anki yolcu sayısı 2,5 milyon civarında. Yakın bir zamanda tam kapasite çalışacağını düşünüyoruz. 2008 yılında 3 milyon yolcuyu ağırlamayı hedeflediklerini anlatan Güvenç, "Tüm enerjimizi ve tecrübemizi Dalaman'ın bir destinasyon olarak güçlenmesine ve bölge turizminin kalkınmasına adamış durumdayız" dedi. Güvenç, amaçlarının Dalaman'a yaz kış seferlerin yapılmasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde