'Dolardaki dalgaya bakmayın'

'Dolardaki dalgaya bakmayın'

MALİYE BAKANI UNAKITAN: DOLAR DALGALANIR, GELİR, GİDER. SİZ BENİM BÜTÇEME BAKIN

'Dolardaki dalgaya bakmayın'
16px
24px
23.06.2006 23:28
ABONE OLgoogle
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, döviz kurlarındaki dalgalanmalardan paniğe kapılmaya gerek olmadığını kaydederek, “Dolar dalgalanır, gider gelir. Siz benim bütçeme bakın. Bütçem sağlamsa korkmayın, birşey olmaz” dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan, Antalya Ticaret Borsası'nın 86. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, geçen hafta Antalya'da seralarda ve tarım alanlarında incelemelerde bulunduğunu anlattı.
Antalya Ticaret Borsası'nın tarım alanlarıyla ilgili projelere destek vereceğini belirten Unakıtan, bu konuda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan da destek isteyeceğini kaydetti.

Kendisinden önce konuşan ve Isparta'daki bir toplantıya katılmak üzere salondan ayrılan Baykal'ın organize tarım bölgeleri kurulması amacıyla, 2-B alanları konusunda düzenleme yapılması talebini de yanıtlayan Unakıtan, şöyle konuştu:

“CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, 2-B konusunda desteğini vereceğini hepinizin huzurunda, basının huzurunda açıkladı. Kendisiyle bu konularda bizzat görüşerek destek isteyeceğim. Çünkü Türkiye'nin önemli bir sorunu, 2-B sorunudur. O konuda da güzel bir gelişme oldu.”

Bakan Unakıtan'ın bu sözleri üzerine, CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, Unakıtan'a, “Sayın Baykal, sadece organize tarım bölgeleri kurulması şartıyla destek vereceğini söyledi” dedi.

Bakan Unakıtan da bunun üzerine, Antalya'da sadece seracıların değil, 2-B'den mağdur olan birçok insanın bulunduğunu bildirdi.

Diğer vatandaşların da sorunlarının çözümünü istediklerini anlatan Unakıtan, siyaseti çözümsüzlük, uzlaşmamazlık olarak görmediklerini kaydetti. Unakıtan, “Siyaseti çözüm yeri olarak görüyoruz. Uzlaşmazlık değil, uzlaşma yeri olarak görüyoruz, çözümsüzlük yeri değil. O bakımdan, ülkemiz için de önemli gelişmeler olur bu sayede” diye konuştu.

Döviz kurlarındaki dalgalanmalara da değinen Unakıtan, şöyle devam etti:

“Dolar geliyor gidiyor, 'Avro, faiz ne olur?' diye aklınızdan geçer. Ben size birşey söyleyeyim; Siz benim bütçeme bakın. Benim bütçem sağlamsa hiç korkmayın. Birşey olmaz. O dalga da gider gelir. Sabırlı olacaksınız. Panik yapmayacaksınız. Nasıl dükkanda, şirkette oturduğunuz zaman eğer arkanız sağlamsa, kasanızda para varsa evelallah hiçbir şey olmaz.

Şimdi Türkiye'nin iki yakası bir araya geldi. Türkiye'de ilk defa bütçe fazla verdi. Bütçemiz, mayıs ayı itibariyle fazla verdi. Bu politikalarımıza devam edeceğiz. Bizden hiç bir taviz beklemeyin. Bizden hiç bir sapma beklemeyin. Dolayısıyla dolar çıkmış, gitmiş, gelmiş, fazla panik yapmayın, rahat olun. Dalga büyük olur, küçük olur ama güneşi gördüğünde düzelir.”

DSP GENEL BAŞKANI ZEKİ SEZER

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de üretimin temel alınmadığı ekonomi politikalarının büyüme ve gelişmenin önünü açmadığını belirterek, ”Üretimi gözardı eden ekonomik politikaların duvara tosladığı görülüyor” dedi.

Dış ticaret açığının 50 milyar dolara dayandığını, cari açığın ise 30 milyar doları bulduğunu ifade eden Sezer, cari açığın 2002'de 1.5 milyar dolar olduğunu vurguladı.

İç ve dış borç toplamının 340 milyar dolara yükseldiğini dile getiren Sezer, 2002'de bu rakamın 200 milyar dolar civarında olduğunu söyledi. Sezer, “Cumhuriyetin 80 yılında 100 milyar dış borç, son dört yılda ise bir o kadar daha dış borç ekonominin başarılı olmadığını ortaya koyuyor. Bu borç artışı üretimsiz büyümeyi gösterir” diye konuştu.
Tarımsal üretimin desteklenmesi gerektiğini belirten Sezer, tarıma yönelik kredilerin, enflasyonun 2-3 katı olduğunu anlattı. Bu faiz oranlarıyla üreticilerin kredi alıp, üretim yapamayacağına dikkati çeken Sezer, faizlerin gerçekçi bir seviyeye çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Sezer, turizm sektörünün rekabet gücünü azaltan vergi politikalarından vazgeçilmesini istedi.

DİĞER KONUŞMALAR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır da çiftçinin tarlasında ürettiğiyle karnını doyuramadığını söyleyerek, “2002 yılında 57. Hükümet döneminde 360 bin lira olan buğday
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde