Doğan’a Toto’da sürpriz

Doğan’a Toto’da sürpriz

Doğan Yayın Holding, İtalyan Lottomatica ile ortaklaşa Spor Toto ihalesine girmeye hazırlanıyor. Fakat...

Doğan’a Toto’da sürpriz
16px
24px
09.05.2008 07:57
ABONE OLgoogle

Doğan Yayın Holding, İtalyan Lottomatica ile ortaklaşa Spor Toto ihalesine girmeye hazırlanıyor. Fakat ortağının bünyesindeki GTech'in, dünya şans oyunları pazarında kötü bir itibarı var. ABD'deki oyun lisansı, 'altyapı eksiklikleri' nedeniyle iptal edildi

Spor Toto, önümüzdeki ay “iddaa” oyunu için yeni ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. Doğan Yayın Holding, ihaleye İtalya merkezli Lottomatica SpA ile girecek. Fakat, Doğan'ın yabancı ortağı Lottomatica'nın, ABD'de faaliyet gösteren ayağı GTech ile ilgili ciddi yolsuzluk ve yetersizlik iddiaları var. Firma, son olarak, 3 milyar dolarlık yıllık hasılatıyla ABD'nin en büyük 6'ncı büyüğü olan Pensilvanya lotosunun lisans hakkını aldı.

Lottomatica aynı dönemde Batı Virgina eyalet lotosu ihalesini de kazandığını duyurdu. Ocak 2009'dan itibaren geçerli olan 5 yıllık anlaşmanın Lottomatica'ya yıllık yaklaşık 27 milyon dolar net kâr bırakması öngörülüyordu. Lottomatica tüm bu beklentileri 2008-2010 gelir projeksiyonu raporlarına dahil etti. Fakat Lottomatica, ihale sürecinde taahhüt ettiği 2 bin loto oyun terminalini verilen süre içinde kurmayı başaramadı. GTech'in 3 yıldır üzerinde çalıştığı Imagine adlı terminalde teknik sorunlar yaşandı. Bunun üzerine GTech, ihale şartlarını hiçe sayarak Imagine terminali yerine, daha düşük bir model olan Altura'yı yerleştirmeye başladı. Bu durum üzerine Pensilvanya Loto İdaresi, mart ayında soruşturma açtı. 25 Nisan tarihinde ise Lottomatica'nın şartlara uymadığına karar vererek 5 yıllık lisans hakkını elinden aldı. Lisans hakkı ihalede ikinci iyi teklifi veren Scientific Games'in oldu.

Citigroup: Lottomatica riskli

PENSİLVANYA Loto İdaresi, 25 Nisan'da Lottomatica'nin lisansını elinden aldıktan sonra şirket, “Finansal yapımız ve 2010 beklentimiz değişmedi” açıklamasını yaptı. Fakat 28 Nisan'da özel bir rapor yayınlayan Citi Investment Research tam tersi bir tablo çizdi. İşte Citigroup raporu:

Pensilvanya eyaletinin aldığı karar, uzun vadede Lottomatica'nın yıllık net gelirinin 30 milyon dolar azalmasına yol açacak.

Karar, gelir raporunun kredibilitesini ciddi şekilde etkiliyor. Çünkü raporda yer alan “Pensilvanya ve Batı Virginia lisans hakları alındı” ifadesi, GTech alımının ardından duyulmuş en olumlu haberlerdi.

Lottomatica hisselerine yönelik hedef fiyat beklentimizi, “orta derecede riskli”ye indirdik. Şimdilik 'sat' pozisyonuna geçmeyin. Ancak Lottomatica, vaatlerini yerine getirmeye başlamadan 'al' pozisyonuna da geçilmesini tavsiye etmiyoruz.

Medyası yalanladı, sitesinde var

GTECH'in ABD, Batı Virginia'da da benzer sorunlar nedeniyle lisans hakkı donduruldu. Böylece Lottomatica, Pensilvanya şans oyunlarını tamamen kaybetti. Şirketin Türkiye ayağı GTech Avrasya, dün Doğan Grubu gazetelerinden Vatan'a bir açıklama yollayarak “İkinci teklif aşamasında ihaleyi alamadık” dedi. Oysa ihaleyi aldığını açıklayıp, beklenti raporuna bile dahil etmişti. Hatta Citigroup, bunun rapora girmesini eleştirdi. Lottomatica, 'iddaa' ihalesine Doğan'la gireceğini duyurmadan önce de resmi açıklamayla Pensilvanya'yı kaybettiğini ama dava açacağını belirtmişti. Bu açıklama web sitesinde yer alıyor.

Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde