Doğan Ailesi cenazede

Doğan Ailesi cenazede

Aydın Doğan'ın eşi Sema Doğan'ın annesi Meliha Kantek son yolculuğuna uğurlandı

Doğan Ailesi cenazede
16px
24px
04.10.2008 14:55
ABONE OLgoogle

Aydın Doğan'ın kayınvalidesi Meliha Kantek, son yolculuğuna uğurlandı. Aydın Doğan, eşi Sema Doğan ile birlikte taziyeleri kabul etti.

Meliha Kantek için Teşvikiye Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene; İstanbul Valisi Muammer Güler, eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek, Yaşar Okuyan, Mehmet Ağar, İlhan Kesici, sanatçı Orhan Gencebay ve Doğan grubu çalışanları ve Kantek'in yakınları katıldı. Aydın Doğan, eşi Sema Doğan ile birlikte taziyeleri kabul etti.

Cenazeye Doğan Ailesinden Arzuhan Doğan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan Boyner, Begümhan Doğan Faralyalı, Mehmet Ali Yalçındağ ve Ali Sabancı hazır bulundu. İşdünyasından Erol Aksoy ve Sedat Aloğlu da cenazedeydi.  

Cami avlusunda Meliha Kantek'in "Dün ve Bugün" isimli kitabından 1000 adet dağıtıldı.

Öğle namazının ardından Kantek için cenaze namazı kılındı. Kantek'in tabutu cenaze aracına kadar omuzlarda taşındı. Bu arada, cenaze namazının ardından Aydın Doğan'ın aracına giderken hafif şekilde fenalaştığı görüldü. Cenaze törenine katılmayan birçok kişi de çelenk gönderdi. Çelenk gönderenler arasında eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, ATO Başkanı Sinan Aygün, DP Genel Başkanı Süleyman Soylu da yer aldı.

Meliha Kantek'in cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

MELİHA KANTEK KİMDİR?

Meliha Kantek, Gümüşhane eşrafından Hacı Mehmet Zarbun ve Vasfiye Zarbun'un çocuğu olarak 1922 yılında doğdu.

Meliha Kantek, Cumhuriyet kültürüyle büyümüş ve genç yaşta hayatını birleştirdiği merhum Tahsin Kantek'le Sema, Ufuk, Esin, Asuman ve Mete isminde biri erkek dört çocukları olmuştu. Oğulları Mete küçük yaşta bir kaza sonucu vefat edince, ömrünün sonuna kadar onu anarak ve onun için hayırlarda bulunarak hayatını geçirdi.

Demokrat Parti ve Adalet Partisi Gümüşhane Kadın Kolları kuruculuğunu ve uzun yıllar başkanlığı yürüten Meliha Kantek, Gümüşhane Türk Kadınlar Birliği Başkanlığı da yaptı. Gümüşhane'nin en faal kadınlarından biri olan Kantek'in ağabeyi Halit Zargun, uzun yıllar Gümüşhane milletvekilliği ve Anayasa Mahkemesi üyeliği yaptı.

Kızları Esin, Faruk Moğulkoç ile Işıl Sema, Aydın Doğan ile Asuman ise Namık Kemal Zeybek ile evlenen Meliha Kantek, torun ve çok sayıda torun çocuğunu da görebildi.

Yaşına rağmen faal olmaya devam eden Meliha Kantek, 80'li yaşlara geldiğinde kendisinin çocukluk ve gençliğinin geçtiği 30'lu 40'lı yıllardaki Gümüşhane'nin örf, anane ve folklorunu yazarak gelecek nesillere kitap olarak bıraktı.

Ömrünü hayır işlerine adayan ve hacı da olan Meliha Kantek'in cenazesi Teşvikiye Camisi'nde cumartesi günü öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrasında Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde