Cinsel zeka sevişmekle değil konuşmakla gelişir

Cinsel zeka sevişmekle değil konuşmakla gelişir

25 yıllık evlilik, aile ve cinsel yaşam terapisti Dr. Marty Klein'e cinsel zekayı geliştirme yöntemlerinden, en yaygın cinsel problemlere, eşcinsellikten önyargılara kadar seks hakkında merak edilen her şeyi sorduk.

Cinsel zeka sevişmekle değil konuşmakla gelişir
16px
24px
07.05.2006 10:41
ABONE OLgoogle

25 yıllık evlilik, aile ve cinsel yaşam terapisti Dr. Marty Klein cinsel zeka üzerine bir seminer vermek için 9 Mayıs'ta İstanbul'da olacak. Dünyaca ünlü Amerikalı terapist ile bu seminer öncesi telefonla görüştük ve cinsel zekayı geliştirme yöntemlerinden en yaygın cinsel problemlere, eşcinsellikten önyargılara kadar seks hakkında merak edilen her şeyi sorduk

Dr. Marty Klein ABD'nin en ünlü seks terapistlerinden biri. 25 yıllık kariyerini ise tek bir amaca adamış: Cinsellikle ilgili gerçekleri anlatmak, insanların, kendilerini cinsel açıdan keşfetmelerine, yeterli ve güçlü hissetmelerine yardımcı olmak. Bu amaçla yıllar önce IQ'nun seksteki karşılığı ve mutluluğun anahtarı olarak tanımladığı 'Cinsel Zeka' kavramını ortaya atan Dr. Klein 1980'den bu yana insanları bilinçlendirmek için terapilerin yanı sıra üniversitelerde dersler veriyor, seminerlere katılıyor, makaleleri ise Playboy'dan New Woman'a kadar pek çok popüler dergide yayınlanıyor. Aralarında 'Bana Her şeyi Sorabilirsiniz: Dr. Klein Sormak İstediğiniz Seks Sorularını Cevaplıyor'un da bulunduğu beş kitaba imza atan ünlü seks terapisti, 9 Mayıs Salı günü Harbiye Askeri Müzesi'nde Cinsel Zeka üzerine bir seminer verecek. www.36saat.com ve Focus Dergisi işbirliğiyle gerçekleştirilecek bu seminer öncesinde kendisiyle Kaliforniya'daki evinden telefonla görüştük ve seksle ilgili her şeyi sorduk. 'Seks açıkça konuşulmalı' diyen Dr. Klein sorularımızı esprili bir dille yanıtladı.

Cinsel zeka nedir?

Cinsel zekaya sahip olmak demek öncelikle cinsellik ve insan vücudu konularında bilgi sahibi olmak, kendinle ve bedeninle barışık olmak, sabit fikirlerden, toplumsal yargılamalardan sıyrılmış olmak, korunmayı bilmek ve karşı cinsle iletişim konusunda gelişmiş bir yeteneğe sahip olmak demek. Ve ancak bu özelliklere, yani yüksek bir cinsel zekaya sahipseniz cinsellikten zevk almaya odaklanabilirsiniz. Kaygılardan, korkulardan, önyargılardan sıyrılabilen, partneriyle seksi konuşmanın yanlış hiçbir tarafı olmadığını da bilen ve kendini doğru ifade edebilen biri seksin temel amacı olan zevk alma duygusunu en üst düzeyde yaşar.

ZEKA GELİŞTİRİLEBİLİR

Bu durumda cinsel zeka sonradan edinilebilir bir şey. Peki bu zekayı geliştirmek zor mu?

Aslında zor olmamalı ama pek çok insan için tüm bunları yapmak zor. Çünkü çoğumuz cinselliği kötüleyen, ayıplayan toplumlarda yaşıyoruz. Gerek dini inançlar, gerek örf ve adetler, gerek ailevi yaklaşımlar, gerek politik uygulamalar insanların cinsellik konusunda daha bilgili, daha rahat ve daha net olmasını engelliyor.

Bir makalenizde 'Toplum cinselliği zehirli bir şey olarak görüyor' diyorsunuz. Cinselliğin 'ayıp,' 'konuşulmaz,' 'fena' olarak görülmesinin nedeni ne?

Bu iyi bir soru. İnsanlar pek çok dürtüye sahip ve çocukluktan itibaren bu dürtüleri uygun bir biçimde ifade etmeyi öğreniyoruz. Açgözlülük, tembellik, bencillik gibi dürtülerimiz de var ve bunları da bize sunulan kurallar doğrultusunda şekillendirerek hayata geçiriyoruz; bencilce her gördüğümüzü kendimize almak yerine bir şeyi almak için sıramızı beklemeyi, aldıklarımızı başkalarıyla paylaşmayı öğreniyoruz. Cinsellik de çok güçlü bir dürtü. Bu yüzden din, politika ya da gelenekler eski çağlardan beri bu güçlü dürtüyü çeşitli kurallarla kontrol altına almaya çalışıyor ve aslında bunu yaparak insanları kontrol altında tutmayı amaçlıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde