Cıngıllıoğlu pes ettirdi

Cıngıllıoğlu pes ettirdi

Cıngıllıoğlu Holding terör kurbanı HSBC binasının satışını ikinci kez yargı yoluyla durdurunca TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, satıştan vazgeçti. Ertürk, "Tapusu bizde ama satamıyoruz" dedi

Cıngıllıoğlu pes ettirdi
16px
24px
13.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF'nin aylardır satışa çıkarmaya çalıştığı ancak Cıngıllıoğlu Ailesi'nin engellemeleriyle bir türlü başaramadığı HSBC binasını da satıştan çektiklerini açıkladı. 20 Kasım 2003'te düzenlenen terör saldırısının ardından harabeye dönen HSBC binasına, Demirbank'ın Fon'a devriyle el konulmuştu. Ertürk gelişmeleri şöyle anlattı:

"Binanın maliki biziz. Tapusu da bizde. Ancak Cıngıllıoğlu Ailesi uzun zamandır binanın satışını engellemek amacıyla yargıya başvuruyordu. İlk başvurularında yargı yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ardından bizim itirazımız kabul edildi. Ama ardından yine bir yargı kararı geldi. Biz yine satışı erteledik. Bizim itirazımız yine kabul edildi. Satış için yeni bir tarih belirledik. Ama sonunda aile bir üst mahkemeye giderek bizim satış kararımızın iptali yönünde karar aldı. Bu durumda binanın satışı mümkün değil. Biz de binayı satıştan çektik. Yani aile bize bu binayı sattırmadı" dedi. Ertürk, bina için 32 milyon YTL muhammen bedel belirlendiğini hatırlatarak "Bir yandan işimizi yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan da bu tür engellemelerle karşılaşıyoruz. Neyle uğraşacağımızı biz de şaşırdık" dedi.

Unakıtan bekliyor
Dün Vatan'da yer alan Telsim satışından gelecek paranın Hazine yerine Maliye'ye aktarılacağı haberlerini doğrulayan Ertürk, 8 Mart'ta Bankalar Yasası'nda yapılan bir değişiklikle TMSF'nin öncelikli alacaklı olmaktan çıkıp, devlet ve sosyal güvenlik kuruluşlarının öncelikli yapılmasının özellikle Telsim için düşünüldüğünü kabul etti. Ertürk, "Düzenleme artık yürürlükte. Elbette Telsim'in satiş geliri için uygulanacak" dedi. Söz konusu yasal değişiklikle Hükümet, Bankalar Kanunu'nun 106. maddesinde TMSF'yle ilgili "tüm öncelikli alacaklılardan önce" ibaresini "tüm öncelikli alacaklılardan önce ancak devletin ve sosyal güvenlik kuruluşlarının 6183 sayılı kanun kapsamındaki alacaklardan sonra
gelmek üzere" şeklinde değiştirmişti. Ertürk, söz konusu düzenlemenin gerekçesini ve sonuçlarını da şöyle anlattı:

"Telsim'in satış geliri Motorola ve Nokia'nın borçları çıktıktan sonra 3 milyar 250 milyon dolar. Bu gelirin tamamı TMSF hesabına yatacaktı. Biz yaptığımız tahsilatı Hazine hesabına aktarıyoruz. Bir süredir TMSF'nin elde ettiği gelirlerin Hazine dışında da kullanılması üzerinde duruluyordu. Yapılan değişiklikle biz öncelikli alacaklı olmaktan çıkıyoruz, vergi borçları öncelikli olarak tahsil ediliyor."

Böylece Telsim'den gelecek tutarın Uzan'ın vergi borçlarına karşılık bütçeye gideceğim belirten Ertürk, "Biz Telsim'in gelirine dokunamayacağız" dedi. Bu durumda Maliye Bakanı Unakıtan'ın TMSF satışlarını artik daha yakından takip edeceği esprisine ise Ertürk, "Öyle olacak galiba" diyerek yanıt verdi.

Gülümhan Gülten/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde